Magazin

AIDS'in yayılmasında en büyük etken kocalar

AIDS'in yayılmasında en büyük etken kocalar

Kadınlar ve genç kızlar arasında AIDS tehlikeli bir hızla artıyor. Son 7 yılda AIDS'in kadınlar arasındaki oranı yüzde 6 artarak yüzde 47'ye ulaştı.

Uzmanlar, AIDS'in bulaşmasında en büyük faktörün fahişelerle birlikte olduktan sonra hastalığı eşlerine bulaştıran kocalar olduğunu söylüyor.

1 Aralık Dünya AIDS Günü
Dünya üzerindeki AIDS'li sayısı 39,4 milyona ulaştı ve bu sayı hızla artıyor. Bilim adamları, AIDS'in yayılmasındaki en büyük etkenin ise fahişelerle birlikte olduktan sonra hastalığı eşlerine bulaştıran erkekler olduğunu belirtiyor.

Özellikle Asya ülkelerinde daha yoğun olarak görülen bu durum, Tayland'da bir araştırmaya da konu oldu. 1992'de yapılan taramada AIDS'i yeni kapmış olanların yüzde 90'ını seks işçileri ve onların müşterileri oluşturuyordu. Fahişelerden hastalığı kapan eşlerin bulaştırması ile 2002 yılında AIDS'i yeni kapan hastaların yüzde 50'sinin karı-koca oldukları gözlendi.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından yayımlanan çalışmada AIDS uzmanları Elizabeth Reid ve Michael Bailey şöyle diyor: 'Çoğu için HIV kapmalarına neden olacak en büyük faktör evlenmiş olmaları.' Yapılan araştırmalara göre, AIDS'in kadınlarda görülme oranının artmasında bir başka nenen, kadınların fizyolojik olarak HIV virüsüne karşı daha dayanıksız olmaları.

Genç kızların ve menopoz sürecini geçirmiş kadınların vajinal mukozası, daha ince bir tabakadan oluşuyor. Mukozanın salgıladığı mukus ise, cinsel ilişki sırasında kayganlaştırma görevi yapıyor ve vajinayı aşınmadan koruyor. Mukus azalınca HIV virüsüne sahip olan meninin kana karışması da kolaylaşıyor.

AIDS'li kadın sayısı artıyor
AIDS'in kadınlar arasında artmasının ana nedenleri arasında fahişelerden hastalığı kapıp eşlerine bulaştıran kocalar, yetersiz eğitim, seks konusundaki bilgisizlik ve fakirlik bulunuyor.

Dünyada 39,4 milyon kişinin AIDS'li olduğu düşünülüyor. 1997'de AIDS'lilerin yüzde 41'i kadındı, 2004'te yüzde 47'ye çıktı. Büyük Sahra Çölü'nün güneyinde bu oran yüzde 57. Aynı bölgede 15-24 yaş arasındaki kadınlarda ise yüzde 76.

Damardan uyuşturucu kullanımının, eşcinselliğin ve fahişelik oranının arttığı Doğu Avrupa, Asya ve Latin Amerika'da HIV virüsü taşıyanlar arasındaki kadın oranı düzenli olarak artıyor. Kadınlar, HIV virüsüne karşı fiziksel olarak daha dayanıksız. Erkeklerin kadınlara AIDS bulaştırmasının oranı, kadınların erkeklere AIDS bulaştırmasının iki katı.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 30.11.2004
466
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.