Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

AIDS'e niyet Hepatit'e kısmet

AIDS'e niyet Hepatit'e kısmet

Texas Üniversitesi´nde görevli bilimadamları, proteaz inhibitörü ilaçlar sayesinde Hepatit C virüsünün bloke ettiği bağışıklık sisteminin tekrar çalışır hale geldiğini tespit ettiler.

AIDS tedavisinde yeni bir dönem başlatan proteaz inhibitörü ilaçların, Hepatit C hastalığının tedavisinde de olumlu etki yaptığı belirtildi. Bilimadamları, ilaç sayesinde virüsün birkaç gün içinde yok olduğunu kaydettiler. Araştırmaya katılan bilimadamı Michael Gale, "Yeni proteaz inhibitörleri, hücrelerin daha önce sahip olduğu antiviral tepkisini yeniden kazandırıyor dedi.

Nötralize olup virüsü yok ediyor
Proteaz inhibitörlerin, viral proteazın enzimatik aktivitesi üzerinde etki ettiğini belirten bilimadamları, proteazın, viral bir proteinin faaliyete geçmesini sağlayan bir enzim olduğunu söylediler. Gale, "Proteaz bloke edildiği zaman, virüs nötralize olur ve böylece hücre virüsü yok edebilir" dedi. İki çeşit proteaz inhibitörünün kronik Hepatit C enfeksiyonunun tedavisinde klinik deneylerde denendiğini belirten Gale, bu maddelerinetkisinin daha ayrıntılı bir şekilde inceleneceğini kaydetti.

Yüzde 85'inde kronik enfeksiyon
Hepatit C hastalarının yüzde 85´inin kronik bir enfeksiyon geliştirdiğini belirten bilimadamları, bu enfeksiyonların tedaviye cevap vermediğini ifade ettiler. Kronik enfeksiyon geliştiren hastaların yüzde 70´inin de karaciğer hastalığı geliştirdiğine dikkat çeken bilimadamları, bunun nedenlerinden birinin, virüsün enfekte olan hücrelerin savunma mekanizmasını bloke etmesi olduğunu söylediler. Bilimadamları, proteaz inhibitörlerinin gelecekte interferon tedavisiyle birlikte destek olarak kullanılabileceğini kaydettiler.
(AA)
456
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.