Magazin

AIDS'e 'kopya' izni

AIDS'e 'kopya' izni

Amerikan sermayeli Pharmacia, patentsiz AIDS ilacı üreten şirketlerin yolunu açtı. Şirket, AIDS ilacının ucuz kopyalarının üretilerek yoksul ülkelerde satılmasına izin vereceğini açıkladı.

Pharmacia, Davos zirvesinde yaptığı açıklamada, 'Rescriptor' markasıyla satılan AIDS ilacının lisansları ve teknolojik bilgisinin patentsiz ilaç üreten şirketlere temini için 'Uluslararası Dispanserler Birliği'yle işbirliği yapılacağını duyurdu.

Geçen ay Dünya Sağlık Örgütü'nün 140 üyesi fakir ülkelere ucuz AIDS ilacı teminini tartışmış ve ABD dışındaki tüm ülkeler buna olumlu bakmıştı.

Amerikan ilaç firmalarının baskısıyla, Afrika, Asya ve Latin Amerika'ya ucuz ilaç verme kararını reddeden ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, gelişmekte olan ülkelerin ucuz ilaç temin edebilmesini imkânsız kılmıştı.

Amerikan ilaç endüstrisi, araştırmalar için yılda milyarlarca dolar harcadığını ve eğer başka firmalar bu ilaçları patentlerini almadan ucuza üretirse araştırmaların sekteye uğrayacağını savunuyor. Yardım kuruluşları ise ucuz ilaçların sadece alım gücü olmayan ülkelerde satışa sunulacağını belirterek, Beyaz Saray'ı Amerikan ilaç şirketlerinin etkisine girmekle suçluyor.

AIDS hastalığının yaygın olduğu Brezilya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika'da bazı şirketler patentsiz AIDS ilacı üretiyor. Ancak yoksul AIDS hastaları, ucuz ilaçları bile alamayacak halde.
Yayın tarihi: 26.01.2003
436
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.