Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

AIDS kadınları yıkıyor

AIDS kadınları yıkıyor

AIDS'li erkeklerden yüzde 18'i kendilerini damgalanmış hissederken, bu oran kadınlarda yüzde 78'e ulaşıyor. Hastalık nedeniyle kadınların 2/3'ü depresyona giriyor.

Birçok toplumsal konuda olduğu gibi AIDS ile mücadelede de kadınların erkeklere göre çok daha az desteklendiği ve çok daha büyük bir bedel ödediği belirtildi.

Alabama Üniversitesi Sosyoloji Bölümü doktorlarından Bronwen Linchtenstein'ın AIDS'li hastalar konusunda yaptığı bir araştırma, cinsiyetler arasında yaratılan eşitsizliğin AIDS ile savaşımda da kadınların alehine kurulduğunu gösterdi.

ABD'nin "AIDS'li Hasta Bakımı" dergisine araştırmasının sonuçlarını değerlendiren Dr.Linchtenstein, "AIDS'in bir gay hastalığı olarak algılandığı zamanlarda AIDS'li hastalara yardım etmek için oluşturulan destek sistemi, hastalığın tüm topluma yaygınlaştığı durumda işe yaramadı" dedi.

Dr.Linchtenstein, araştırmasına katılan AIDS hastası ya da bu hastalığa yol açan HIV virüsünü taşıyan erkeklerden yalnızca yüzde 18'inin kendilerini damgalanmış hissetiğini, buna karşın bu oranın kadınlarda yüzde 78'e ulaştığına işaret etti.

Erkekler depresyona girmiyor

Dr.Linchtenstein, "Çok az erkek kendini depresyonda hissettiğini ifade ederken, kadınların üçte ikisi kendilerini depresyonda hissettiklerini söylediler" diye konuştu.

Bu çarpıcı sonucun AIDS hastası erkeklerin gay topluluklarınca desteklenmesine bağlayan Dr.Linchtenstein, şöyle konuştu:

"Erkeklerin çoğu gay topluluklardan aldıkları hizmetten memnunlar. Ancak kadınlar `gündemlerine AIDS'i alan' başka amaçlarla kurulmuş örgütlerce destekleniyor.

Bu örgütlerin, AIDS hastasına destek sağlamak için yaptıkları sınırlı kalıyor. Bu örgütlerde faaliyet gösteren gönüllülerin yaptıkları hastaların ihtiyaçlarını karşılamıyor. Hastalar, `memnuniyetle karşılandıklarını' hissetmiyorlar."

Kadınlara yönelik "anlayışsız yaklaşımın" erkeklere göre çok daha yaygın olduğuna da işaret eden Dr.Linchtenstein, "Kadınlar, erkeklere göre daha fazla damgalanıyorlar. Herkes, hatta çocukları bile kadınları kendilerinden uzaklaştırıyor" dedi.
413
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.