Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Adı işsiz, soyadı hasta

Adı işsiz, soyadı hasta

Son dönemde sıkça yaşanan işten çıkarmaların ruh sağlığını olumsuz yönde etkilediğine dikkat çeken uzmanlar, işsiz kalma korkusunun da insanların çalışma gücünü olumsuz etkilediğini vurguluyor.

İşten çıkarılma korkusunun çalışanların performansını olumsuz etkilediğine dikkat çeken uzmanlar, işverenlere "Bir an önce açık ve net karar verip stratejinizi çalışanlara iletin" diyor.

Uzmanlar, son dönemde yaşanan krizlerle birlikte tüm sektörlerde işten çıkarılanların sayısının 1.5 milyona yaklaştığına dikkat çekerek, işsiz kalan kişilerin psikolojisi konusunda uyarıyor.

Çalışanlar da rahatsız

Psikiyatrist uzman Dr. Nihat Kaya, özellikle son dönemde insanların ekonomik krizden dolayı bir tedirginlik ve kaygı içinde olduklarını söyledi. Kaya, "Çünkü işten çıkarmalar çok yaygınlaştı ve insanlar `bana ne zaman sıra gelecek' endişesi içinde" diyerek, işten çıkarılma, gelecek kaygısı ve nasıl geçinirim duygularının insanların iş performansını da olumsuz etkilediğini dile getirdi. Kaya, şunları söyledi:

"Bir taraftan da belirsizlik nedeniyle insanların zihni karışık olacaktır. Çünkü bu belirsizlik insanlarda korku, paniği, gerilim, huzursuzluk, sinirlilik hali oluşturur. Bu belirsizlikten dolayı insanların çalışma gücü, şevki azalacağından üretimde negatif etkilenecektir.

İnsanlar kendini işe veremeyebilir, yeterli performansı göstermeyebilir. Bu nedenle işverenlerin biran önce çok açık ve net karar verip yeni stratejilerini çalışanlara iletmesi hem çalışanlar hem işverenler açısından daha sağlıklı olur."

Kaya, işten çıkarılan insanlarda depresyon davranışının gelişebileceğini hatta intihar davranışında bulunabileceğine, ekonomik sıkıntılar nedeniyle ailevi sorunların baş gösterebileceğini, boşanmaların artacağını, sorunlu çocukların yaratılacağını dile getirdi.

Rahatsızlıklar

Ayrıca bu kişilerde psikosomatik rahatsızlıkların da ortaya çıkabileceğine dikkat çeken Kaya, bu rahatsızlıkları şöyle sıraladı:

"Enseden başlayarak başa doğru yayılan baş ağrıları, baş dönmeleri, uyuşma, vücudun değişik yerleride uyuşma, yanma, karıncalamalar, gögüste ağrılar, sancılar, bazen nefes darlıkları, derin nefes ihtiyacı, karın ağrıları, mide ağrıları, gastriti, ülseri olanlarda bu rahatsızlıkların yeniden nüksetmesi, sık sık tuvalete gitme isteği, kaygıdan dolayı erkeklerde aralarında cinsel boşalmada olmak üzere çeşitli cinsel sorunlar, halsizlik, yorgunluk, sabahları veya gece uyuyamama, uykusunun kaçması, sabahları keyifsiz, neşesiz uyanma gibi belirtiler görülebilir."

İşverenlere öneriler

Kaya, kriz nedeniyle çalışanlarını işten çıkarmak durumunda olan işverenlere ise şu önerilerde bulundu:

"İşçiyi karşısına alarak, gerekçelerini anlatarak, yeri gelirse insani desteğini sürdüreceğini, imkanları düzeldiğinde tekrar işe alacağını söylemelidir. Hatta onlara bir gece düzenlemesi, ödüllendirmesi onların acısını kısmen azaltabilir. Hatta o güne kadar yaptığı çalışmalar nedeniyle teşekkür etmelidir. Bu davranışlar işten çıkarılanların acısını, kaygısını kısmen azaltabilir."
522
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.