Magazin

A'dan Z'ye mastürbasyon

A'dan Z'ye mastürbasyon

Mastürbasyon ayıp ve sağlığa zararlı olarak kabul ediliyor. Oysa doğal bir ihtiyaç olan cinselliğin bu şekilde tatmin edilmesinde hiçbir sakınca yok.

Latince 'masturbare' (elle bozmak) fiilinden türemiş olan mastürbasyon, kişinin (kadın veya erkek) kendi kendine cinsellik yaşaması veya cinsel doyuma ulaşması için yaptığı eylemdir. Mastürbasyon hayal gücünün veya fantezinin sonsuz kullanımı ile gerçekleşir. Kişi bu sırada kendisini ve karşısındakini dilediği gibi düşünür ve sonsuz bir güce sahip olur, bu yüzden de hiçbir cinsel eylem bu sınırsızlıkta ve mükemmellikte gerçekleşmez. Bu da ilk cinsel eylemlerde hayal kırıklığı yaratabilir. Ama hiçbir düşünce de tensel dokunmanın veya hissetmenin, sevginin yerini tutamaz.

ZARARI VAR MI?
Eğer kişinin sosyal yaşantısını, normal seksüel ilişkilerini bozacak düzeyde değil ise, zararsızdır. Kişi, eğer bir seksüel partneri varsa, o olmadığı zamanlarda mastürbasyon yapabilir; ama bunun sayısı ve sıklığı partnerine olan arzusunu etkilemeyecek şekilde olmalıdır. Eğer kişinin düzenli seks partneri yoksa, hissettiği sıklıkta mastürbasyon yapabilir. Mastürbasyonun kadında veya erkekte hiçbir fiziksel (bedensel) kötü tesiri yoktur, aksine rahatlamayı ve gevşemeyi sağlar. Ayıp değildir; aksine, bir gerekliliktir. Yalnız mastürbasyon sizin için kaçınılmaz bir olay, bir tutku haline gelmişse, bir cinsel tedavi merkezine başvurup bu alışkanlığınızı veya tercihinizi değiştirmek içinöneri ve tedavi almalısınız.

ERKEKTE MASTÜRBASYON
Mastürbasyon konusunu biraz yaşa ve cinsiyete göre ayırırsak; genç erkeklerde, özellikle de cinsel hayatı olmayan gençlerde mastürbasyon bir zorunluluk halindedir. Bunun nedeni ise sperm üretiminin devamlı olması ve hiç durmamasıdır. Üretilen spermler bir kesede toplanır ve boşaltılmaya hazır beklerler. Arkadan da devamlı sperm üretimi olur ve bu keseye boşalır. Bu kesenin bir hacmi, bir kapasitesi vardır; bu hacim dolunca cinsel istek artar ve yoğunlaşır.

Eğer ilişki veya boşalma gerçekleşmezse, kasıklarda ağrı ve aşırı cinsel istek başlar. Eğer kişi boşalmaz veya ilişki kurmazsa, belli bir süreden sonra (bu süre kişiden kişiye değişir), erkek uykuda boşalır ve keseyi boşaltarak arkadan gelen spermlere yol açar. Erkeklerdeki cinsel arzu kontrolsüzlüğü de devamlı üretilen sperm ve onun boşaltılması isteği sonucu olup, kadınların erkeklerde anlayamadıkları duygusuz cinsel istek bundan dolayıdır. Erkeklerde uyarı ve doyuma ulaşma daha çok penisin etrafının kavranma hissinin tatmini ve özellikle penisin baş kısmında bulanan zevk hücresi diye isimlendirilen sinir uçlarının sürtünmeye ve karşıdan gelen basınca karşı taşıdıkları hislerden oluşur.

KADINDA MASTÜRBASYON
Kadınlarda mastürbasyonu ise; bakire olanlar veya olmayanlar olarak değerlendirmeliyiz. Çünkü toplumumuzda bekaret hâlâ önemli bir konu olarak kabul edilmektedir. Kadınlarda mastürbasyon erkeklerdeki kadar fiziksel dokunma gerçekleşmeden, düşünce bazında da olabilir. Sadece göğüslerine dokunarak dahi mastürbasyon yapabilirler. Fiziksel istek, kasık bölgesine yayılan sıcaklık, orada bir basınç hissinin duyulması, klitorise dokunulma ihtiyacı ve vajen içinde doldurulması gerekli bir boşluk hissi ile ortaya çıkar.

KULAKTAN DOLMA BİLGİLERE İNANMAYIN
Cinselliğin tabu sayıldığı kapalı toplumlarda, her konuda olduğu gi mastürbasyon hakkında da birçok yanlış inanış var. Bu kulaktan dolma bilgilerin hiçbirinin bilimsel bir dayanağı yoktur. İşte bunların bazıları:

* Mastürbasyon sivilce yapar.

*Mastürbasyon yaparsanız, kör olursunuz.

* Mastürbasyon uzamasını durdurur.

*Mastürbasyon yaparsanız, ileride çocuğunuz olmaz.

*Mastürbasyon, kızlarda adet düzenini bozar.

*Mastürbasyon, erkeklerde ileride sertleşme sorunu yaratır.

Bu nedenle, gençlerin bir kısmı mastürbasyon sonrası suçluluk duygusuna kapılıyor. Oysa bunun için suçluluk duymak anlamsız ve gereksizdir.
Yayın tarihi: 12.08.2005
1125
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.