Magazin

Acun uçağını büyüttü

Acun uçağını büyüttü

Ünlü televizyoncu Acun Ilıcalı, iki yıldır kullandığı Cessna CitationXL tipi uçağını satışa çıkardı. Yerine 2006 model 9 kişilik Challenger 300 aldı. İkinci el olan uçağın benzerlerinin fiyatı 11 ila 14 milyon dolar arasında değişiyor.

acun ılıcalı

10 kişilik olacak

Yeni uçağını İstanbul’a getiren ve TC-AFF tescili alan Acun Ilıcalı, gümrük işlemlerinin ardından uçağında kabin modifikasyonu yaptıracak. Toplam 9 yolcu kapasiteli uçağın arka iki koltuğu sökülecek. Yerine 3 kişilik sofa takılacak. Böylelikle Challenger 300 tipi uçak 10 yolcu kapasiteli olacak.

İnternete girilebilecek

Yüksek hızlı internet de isteyen Acun Ilıcalı’nın yeni uçağına bu sistem de takılacak. Modifikasyonun bitmesinin ardından uçuşlar başlayacak. Aynı zamanda uçağını kiraya da verecek Ilıcalı, işletmesine verdiği Bon Air üzerinden isteyen işadamları için uçacak. Uçak Acun Ilıcalı’nın sahip olduğu AF Havacılık üzerine kayıtlı. ‘Acun Firarda’ programının baş harflerini taşıyan şirket nedeniyle uçağın tescili TC-AFF olarak belirlendi.

Sıfırı 24 milyon dolar

Orta kapasiteli, Kanadalı Bombardier şirketinin tasarımı olan Challenger 300 uçaklarının menzili 5 bin 741 kilometre. Yani İstanbul’dan kalkıp İzlanda’da Reijkavik’e veya doğuda Hindistan’da Yeni Delhi’ye duraksız uçabiliyor. Saatte 891 kilometre hıza sahip uçağın maksimum kalkış ağırlığı ise 17 bin 622.

İki pilot, bir kabin memuru uçuş ekibine sahip Challenger 300’ün maksimum alabileceği yolcu sayısı ise 16. Yeni uçağının sıfırı 24 milyon dolar. İkinci elde ise uçuş saatine bağlı olarak 11 ila 14 milyon dolar arasında değişiyor. Acun Ilıcalı’nın aldığı uçağın geçen yıl kabininin değiştirildiği ve uçağın boyandığı öğrenildi.

Eski uçağı satışa çıkardı

Acun Ilıcalı, yeni uçağını teslim almasıyla birlikte iki yıldır kullandığı Cessna Citation XL tipi iş jetini satışa çıkarttı. 2007 model olan uçağı Ilıcalı Limak şirketinin patronu Nihat Özdemir’den satın almıştı.

Yayın tarihi: 06.10.2013
820
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.