Magazin

Açılın, bikinili kadınlar geliyor

Açılın, bikinili kadınlar geliyor

57 yıldır kadınların cinselliğini ön plana çıkaran bikini, şimdilerde bir güç simgesi halini aldı

1946 yılında bikini ilk ortaya çıktığında, büyük olasılıkla birçokları bunun deneysel bir tasarım olduğunu düşünüyordu. 'Ahlaksızlık' dendi;
'ayıp' dendi; 'açık saçık' dendi ama söylenenlerin hiçbiri, bikininin önlenemeyen yükselişine dur diyemedi. Bikini çok geçmeden Fransız Rivierası'ndan çıkıp dünyaya açıldı. Yalan değil, bu minik tasarım bariz bir cinsellik sembolüydü. Ne de olsa kadınlar, o güne kadar gözlerden uzak tuttukları erojen bölgelerinden birini, göbek deliklerini, cümle âleme teşhir etmişlerdi. Bu da, o dönem için radikal bir davranıştı.

Bikinili kadınlar, cinsellikleri ile vücutlarını tüm açıklığıyla ortaya koyuyor, bunu yaparken de zerre kadar çekinmiyorlardı. Amerikalılar, Avrupalılara göre bu konuda daha tutucuydu. Hatta Fransızlar işi, Amerikalılarla "Bikini Amerikan erkeğinin -başkasının karısı veya kızında olmak koşuluyla- en çok görmek istediği şey," diye alay etmeye kadar götürdü. Yeşilçam da, Türkiye'ye çok geçmeden sıçrayan bu furyayı destekledi. Siyah beyaz Türk filmlerinde, zengin kızları erkek arkadaşlarının üstü açık otomobilleriyle Büyükada'ya yüzmeye giderken, '70-'80 yılları yapımı filmlerde, Banu Alkan ve Ahu Tuğba gibi 'artist'ler, seksi bikinileriyle güverteye uzanıyor, ağzının suları akarak onları seyreden erkekleri baştan çıkarıyorlardı.

'90'larla beraber sahil modası, başlı başına bir sektör halini aldı. Bikini de bu sektördeki tahtına oturdu. Artık mağazalarda bu tasarımın envai çeşidini bulmak mümkündü. Allı pullu, taşlı, simli, ipli, üçgen, lame gibi akla gelen her türlü renk ve modelde bikini alternatifleri sonsuzdu. Bu arada modeller giderek küçüldü ve kadının cinselliği daha fazla ön plana çıktı.
Bugün ise, bikininin taşıdığı cinsellik mesajı yerini güç gösterisine bırakıyor. Artık eskisine göre daha çok spor yapıyor, zinde görünmeye çalışıyor. Charlie'nin Melekleri gibi filmler ve MTV'deki Surf Girls gibi programlarda, kadınlar minik üçgen bikinileriyle metrelerce yükseklikteki dalgalarla boğuşuyor ya da kötülerle savaşıyorlar. Anlayacağınız bikinili kadınlar artık yavaş yavaş seks objesi imajlarından sıyrılıp, erkekler kadar güçlü ve savaşmaya hazır olduklarının sinyallerini veriyorlar. Bu arada seksiliklerinden de bir şey kaybetmiyorlar. 75 yıldan beri işlevsel, süsten uzak ve sportif tasarımlarından ödün vermeyen Speedo bile, geçtiğimiz hafta ömründe ilk defa ipli bir bikininin lansmanını gerçekleştirdi. Böylece sert imajını bir parça da seksapelle harmanladı. Bu yaz olmasa da, yakın gelecekte, kumsallarda her zamankinden farklı bir manzarayla karşılaşırsanız şaşırmayın. Belki de kadınlar artık kıvırtarak ve kumsalda süzülerek değil, dövüşerek erkekleri baştan çıkaracaklar.
(Radikal)
Yayın tarihi: 28.07.2003
678
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.