Magazin

Açık havada spor yap, ağrıları azalt

Açık havada spor yap, ağrıları azalt

Açık havada yapılan sporun, büyük şehirlerde gürültünün neden olduğu baş ağrısı, konsantrasyon ve uyku bozukluğuna iyi geldiği belirtildi.

Lifeline dergisine açıklama yapan Dr. Corinna Kolac, düzenli olarak açık havada yapılan sporun ve gevşeme hareketlerinin ağrıları azalttığını kaydetti. Spor merkezlerinde yapılan egzersizlerin ağrıları dindirmede etkili olmadığını belirten Kolac, şehrin gürültüsünden uzak yerlerde, açık havada haftada en az 3 kez yaklaşık 30'ar dakika bisiklet sürmeyi, yürümeyi ve koşmayı önerdi.

Yeni başlayanların ilk başlarda kendilerini yormamaları gerektiğini söyleyen Kolac, spor yaparken nabzın dakikada 180 kez atmasının ideal olduğunu kaydetti. Edmund Jakobsen tarafından geliştirilen progresif gevşeme uygulamalarının da çok etkili olduğunu ifade eden Kolac, bu yöntemin doğru kullanıldığı takdirde baş ağrısına karşı çok etkili olduğunu söyledi.
(AA)
Yayın tarihi: 30.07.2003
403
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.