Magazin

Aç sincaplar şehri işgal etti

Aç sincaplar şehri işgal etti

Rusya'nın Novosibirsk şehrinde aç kalan sincapların çok sayıda ev ve apartmanı işgal ettti.

Pravda gazetesinin haberine göre, son iki haftadır özellikle Akademgorodok bölgesinde mutfaklara sızan sincaplar ekmek kırıntısı bulabilmek için mutfakları alt üst etti, perdeleri yırttı, dolapları ve ekmek kutularını devirdi.

Halk tedbirini aldı
Evlerine giren davetsiz misafirlerden şikayetçi olan bölge halkı kapı ve pencerelerini sıkı sıkıya kapatırken, sincapların karınlarını doyurabilmesi için evlerin dışıdaki bazı yerlere yiyecek artıkları koymaya başladı.

Şehir yaşamına adapte oluyor
Resmi rakamlara göre, Novosibirsk bölgesinde yaklaşık 12 bin sincap yaşıyor. Sincapların kış stoklarının tükenmesi üzerine alternatif besin kaynağı aradığını belirten akademisyenler, zeki olarak bilinen bu hayvanların kolayca şehir yaşamına adapte olabildiğine dikkat çekiyor.

İnsana nadiren saldırıyor
2003 yılında da Rusya'nın Yakutistan bölgesinde orman yangınlarını takip eden kıtlık döneminde sincaplar doğayı tahrip etmiş ve diğer hayvanlara saldırmıştı. Bölgeden sincapların nadiren de olsa insanlara saldırdığı yönünde haberler de gelmişti.
Yayın tarihi: 07.06.2005
507
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.