Magazin

AB'ye yüzde 74 evet

AB'ye yüzde 74 evet

Boğaziçi Üniversitesi Avrupa Çalışmaları Merkezi tarafından yapılan ‘Türkiye Dış Politikası araştırması’ halkın, büyük bir çoğunluğunun Avrupa Birliği'ne destek verdiğini ortaya çıkardı.

Doç. Dr. Ali Çarkoğlu ve Prof. Dr. Kemal Kirişçi'nin 20 il merkezinde 18 yaş üzeri 3 bin 86 kişi üzerinde yürüttüğü araştırmanın sonuçları dün Boğaziçi Üniversitesi'nde düzenlenen bir konferansla açıklandı.

Türkiye-AB ilişkileri

Araştırmada, ‘Türkiye’nin AB'ye tam üyeliği hakkında halk oylaması yapılacak olsa ne yönde oy kullanırdınız?' sorusuna, destek yönünde oy kullanacağını söyleyenlerin oranı yüzde 74 oldu.

Türkiye'nin, AB'ye kabul edilmesinden sonra ‘halkın hissedeceği en büyük yararın’, ‘ekonomik refahın yükselmesi’ olacağına inanç en yüksek değer olarak dikkat çekerken, ‘AB’ye tam üyelik için yapılması gerekenler' konusunda da, ‘din ve vicdan özgürlüğü için gerekli koşulların oluşturulması’, ‘düşünce ve ifade özgürlüğü için gerekli koşulların oluşturulması’, ‘Kıbrıs ve Yunanistan ile olan sorunların uzlaşma yoluyla çözülmesi’ yer aldı.

Araştırmada, Türkiye için önümüzdeki 5 yılda en büyük ulusal güvenlik tehdidi olarak ülke içindeki siyasi bağlantılı yolsuzlukları, hemen ardından da ülke içinde oluşacak köktendinci terörizmi gördüğünü ortaya çıkardı.

Araştırmaya göre Yunanistan Türkiye'nin en büyük düşmanı olarak görülürken, halkın yüzde 34'ü Türkiye'nin hiç dostu olmadığını düşünüyor. Türk halkının büyük çoğunluğu sorunlu ilişkilerin çözümünde en etkili yolun diplomatik görüşmeler olduğunu söylerken, halkın yüzde 74'ü de AB'ye üyelik için halk oylaması yapılsa olumlu oy kullanacağını belirtiyor.

Uluslararası alanda sorunlu ilişkilerin çözümünde ‘hükümetlerarası diplomatik görüşmeler’ yüzde 50 oranında en uygun yol olarak görülürken, dış ilişkilerde ‘tamamen anlayışlı ve esnek bir politika izlenmesi’ taraftarları yüzde 59'la en yüksek oranı aldı.

Savunmamıza güven

Birkaç yıl içinde ‘Türkiye’ye askeri bir saldırı yapılmasından hiç endişe duymayanların' oranı yüzde 47 ile en yüksek çoğunluğu oluştururken, ‘bir askeri saldırının hangi ülkeden geleceğine’ yüzde 32 oranıyla yine ‘Yunanistan’ cevabı verildi.

Türkiye'nin herhangi bir ülkenin tehdidi altında kendini savunabileceğine güvenenlerin oranı, 10 üzerinden yapılan değerlendirmede 8 olarak görülürken, NATO'nun yardımcı olacağı görüşü 5.4, Avrupalı müttefiklerin ise yüzde 4.3'te kaldı.

Yunanistan'la sorunlar

Türk-Yunan ilişkilerinde en önemli sorunun’ yüzde 51 oranı ile Kıbrıs sorunu, olarak görülürken Yunanistan ile ilişkilerde barışı güvence altına almanın en iyi yolunun ‘tamamen diplomatik görüşmelere güvenmek’ olduğunu düşünenler yüzde 53, ‘tamamen askeri güce güvenmek’ olduğunu düşünenler de yüzde 20 olarak ortaya çıktı.

ABD kimine dost kimine düşman

Araştırmanın ilginç bir sonucu da, ‘Hangi devlet Türkiye’nin en iyi dostudur?' sorusuna, yüzde 34'lük ağırlıklı kesimin ‘dostu yok’, yüzde 27'lik bir kesimin ABD, yüzde 9'luk kesimin de ‘Diğer Müslümanlar’ cevabını vermesi oldu.

Avrupa'yı en iyi dost olarak görenlerin oranının yüzde 7'de, KKTC'yi en iyi dost olarak görenlerin oranının ise yüzde 2'de kaldı.

‘Hangi devlet uluslararası ilişkilerde Türkiye’nin en büyük düşmanıdır' sorusuna ise ‘Yunanistan’ cevabı verenler yüzde 34, ABD cevabı verenler yüzde 21, ‘Avrupa’ diyenler ise yüzde 8 ile en büyük gruplar oldu.

Bu soruya Yunanistan cevabını verenler arasında çoğunluğu 55 yaş ve üzerinde olanlar, SP, MHP, AKP'ye oy vereceğini söyleyenler, sağ gazetelere güvenenler ve yüksek vatanperlik duygusu olanlar oluşturdu.
Yayın tarihi: 30.03.2002
333
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.