Magazin

AB'ye güvenmiyoruz ama girelim

AB'ye güvenmiyoruz ama girelim

Türk halkının yüzde 74 gibi büyük bir çoğunluğu AB üyeliğini net bir şekilde desteklerken, bir o kadar da AB'ye güvenmiyor. Halkın yüzde 34'ü Türkiye'nin dostu olmadığına inanıyor, AB üyeliğinden en büyük beklenti ise zenginlik.

Boğaziçi Üniversitesi'nin bir araştırması, yüzde 74 gibi yüksek bir oranda Avrupa Birliği üyeliğini isteyen Türk halkının, büyük oranda AB'ye tam üyeliğin en büyük yararının ekonomik refahın yükselmesi olacağı düşüncesini taşıdığını ortaya koydu.

Türk halkının, tam üyeliği bu ölçüde yüksek oranda desteklediği AB'ye güveninin ise oldukça düşük kaldığı belirlendi.

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyelerinden Ali Çarkoğlu ve Kemal Kirişçi'nin yaptığı "Türkiye Dış Politika Araştırması", Türk halkının yüzde 74 gibi yüksek bir çoğunluğunun AB üyeliğini desteklediği sonucunu ortaya çıkardı.

Dostumuz yok, düşmanımız Yunanistan

Araştırmada, "Hangi Devlet uluslararası ilişkilerde Türkiye'nin en iyi dostudur" sorusuna, katılımcıların yüzde 34'ü Türkiye'nin "dostu olmadığı" yolunda yanıt verirken, yüzde 27'si ABD, yüzde 8'i ise Avrupa yanıtını verdi.

"Hangi Devlet uluslararası ilişkilerde Türkiye'nin en büyük düşmanıdır" sorusuna verilen yanıtlarda ise birinci sırayı yüzde 34 ile Yunanistan aldı.

Yunanistan'ı yüzde 21 ile ABD izledi. Aynı soruya yanıt verenlerin yüzde 8'i Türkiye'nin en büyük düşmanını Avrupa olarak nitelendirdi.

Bu sonuçlar, Türk kamuoyunun AB üyeliğini net bir şekilde desteklemekle beraber, AB'ye olan güvenin de bir o kadar düşük olduğu sonucunu ortaya koydu.

AB zenginlik getirecek

Araştırmayla, AB'ye kabul edilmesinden sonra Türkiye'de halkın hissedeceği en büyük yararın ne olacağı sorusuna da yanıt arandı.

Bu soruya yanıt verenlerin yüzde 45'i Türkiye'de genel ekonomik refahın yükseleceğini düşünürken, yüzde 15'i yarar olarak AB ülkelerinde serbest dolaşımın sağlanmasını, yüzde 14'ü Türkiye'de devletin halkın istek ve ihtiyaçlarına cevap verme kapasitesinin artmasını, yüzde 11'i insan hakları ihlallerinin ortadan kalkmasını, yüzde 7'si uluslararası alanda etkinliğinin artmasını ve yüzde 7'si de demokrasinin kurumsal olarak yerleşmesini görüyor.

Türkiye neler yapmalı?

Araştırma AB'ye tam üyelik için yapılması gerekenler konusunda halkın eğilimleri de belirlendi.

Buna göre araştırmaya katılanlardan en büyük desteği "din ve vicdan özgürlüğü için gerekli koşulların oluşturulması" seçeneği alırken, bu kriteri düşünce ve düşünceyi ifade özgürlüğü için gerekli koşulların oluşturulması izledi.

Katılımcılar, Kıbrıs sorunu ve Yunanistan'la olan sorunların uzlaşma yoluyla çözümlenmesinin AB'ye tam üyelik için yapılması gerekenler arasında üst sıralarda yer aldı.

Kamuoyunda halen tartışılmakta olan konulardan, "ordunun MGK yoluyla Türk siyasetinde üstlendiği rolün azaltılması", "vatandaşların ana dillerini radyo ve televizyon yayınında kullanmalarını engelleyen yasaların kaldırılması" ve "idam cezasının tümüyle kaldırılması" gibi kriterler daha alt sıralarda yeraldı.
Yayın tarihi: 21.04.2002
447
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.