Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Abur cubur tatilde daha tehlikeli

Abur cubur tatilde daha tehlikeli

Tatil neşesiyle günü oynayarak geçiren ve bol bol yorulan çocukları gizli bir tehlike bekliyor. Tatilde fazla abur cubur yiyen çocuklarda 'reflü' hastalığı görülme riski giderek artıyor.

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Vakfı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ender Pehlivanoğlu, çocukların yaz aylarında polenlerden etkilendiğini, bünyesi zayıf çocuklarda solunum şikayetleri, öksürük, aksırık ve hırıltı başladığını belirtti.

Sindirim sistemi hastalığı
Çocukların içtiği sıvılardaki kimyasal maddelerin, mide ve borularında hasara neden olduğuna dikkati çeken Pehlivanoğlu, şunları söyledi:

"Yaz aylarında bu vakalarda ciddi artış var. Tatilde abur cuburu fazla kaçıran çocuklarda reflü hastalığı görülme riski artıyor. Bu hastalık, mide içeriğinin yemek borusuna kaçması sonucu gelişen sindirim sistemi hastalığıdır...

Belirtileri
"Hastalığın belirtisi kusma, mide yanması, gaz, ağızda kötü koku olabilir. Aşırı yemek yiyenlerde de mide ve yemek borusu arasındaki kapak gevşediği için bu hastalık oluşabiliyor."

Zartüreeye neden olabiliyor
Tatilde, çocuklarda, fazla yemeye bağlı olarak karın ağrısı ortaya çıkabildiğini belirten Pehlivanoğlu, uzun süre dışarıda bekleyen yiyeceklerin tüketilmesinin de mide ve bağırsak enfeksiyonuna yol açtığını ifade etti.

Reflü hastalığının zatürree ve astıma neden olabildiğini, bebeklerde ölümle sonuçlanabilecek vakalara yol açtığını ifade eden
Pehlivanoğlu, "Hastalık, kusma ve iştahsızlığa neden olarak, çocukların kilo almasını ve büyümesini engelleyebilir. "Yemek borusunda yaralara neden olabilir. Uzun dönemde yemek borusunda kanser gelişimi riskini artırabilir" dedi.

Pehlivanoğlu, yaz aylarında, çocukların çoğunlukla sıvı gıdalar ile taze meyve ve sebze tüketmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 02.08.2004
448
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.