Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Abraham Lincoln eşcinsel miydi?

Abraham Lincoln eşcinsel miydi?

ABD'nin en etkili başkanlarından Abraham Lincoln'ün eşcinsel olduğu ve eşi evden gider gitmez baş korumasıyla yattığı iddialarıyla çalkalanıyor.

Dünya tarihine damgasını vuran isimler hakkında çıkarılan eşcinsel iddialarına, Büyük İskender'in ardından Abraham Lincoln de eklendi.

Seçimlerde adayların kaçamaklarına ve eski sevgililerine göre değerlendirildiği ABD'de, bu kez 1865 yılında ölen 16'ncı Başkan Abraham Lincoln'ün cinsel tercihleri gündem konusu oldu.

Korumasıyla mı?
Psikolog C. A. Tripp ve seks araştırmalarıyla ünlü Alfred C. Kinsey'nin yazdığı "Abraham Lincoln'ün İç Dünyası" adlı kitapta Lincoln'ün koruma görevlilerinden biriyle ilişkisi olduğu iddia ediliyor. Tripp'in Lincoln hakkında yazılmış her şeyi en ince noktasına kadar analiz ederek 10 yılda hazırladığı ve Harvard Üniversitesi profesörleri tarafından da kaynak olarak kabul edilen kitaba göre Başkan, eşi Mary Todd her seyahate çıktığında baş koruması David V. Derickson ile yatıyordu.

En yakın dostuyla aynı yatakta uyurdu
Aslında Abraham Lincoln'ün homoseksüel olduğu iddiaları yıllardır tartışılıyordu. Ancak bu iddialar hiçbir zaman Lincoln'un biyografilerine konmadı. Tripp'in kitabıyla beraber Başkan'ın diğer ilişkileriyle ilgili de ilginç detaylar ortaya çıktı. Lincoln genç yaşta ölen ilk sevgilisinden sonra sık sık bunalıma giriyordu.

Eşi Mary Todd ile ise kötü bir evliliği vardı. Çift sık sık kavga ediyordu ve Todd kocasını bırakıp uzun seyahatlere çıkıyordu. Bu arada Lincoln'ün en yakın dostu Joshua Speed ile de 4 yıllık bir ilişkisi olduğu düşünülüyor. Todd seyahate gittiğinde ikili aynı yatakta uyuyordu.
Yayın tarihi: 17.12.2004
418
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.