Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

AB'li tiryakiye rahat yok

AB'li tiryakiye rahat yok

Sigara kullanımıyla mücadeleyi taarruza dönüştüren AB, sigara paketlerinin üzerinde yer alan uyarı metinlerinin yanına artık tiryakileri tiksindirecek fotoğraflar da koyduracak.

Kanada'da 2000'den beri süren uygulamadan esinlenen proje çerçevesinde, Avrupa Komisyonu paketlerde yer alacak 42 tiksindirici resmi tanıttı. Kanserli doku, kalp ameliyatı ve çürük diş gibi resimlerin içinde en rahatsız edenlerden biri, bir erkeğin çenesinin altında büyüyen bir tümör görüntüsü olurken, resmin altına da 'Sigara içmek yavaş ve acı dolu bir ölüme neden olur' yazıldı. Bir başka resimde sönüp eğrilmiş bir sigara resminin yanında, 'Sigara içmek kan basıncını ağırlaştırır ve iktidarsızlığa neden olabilir' cümlesi yer alıyor. Sigaranın cilde verdiği zarara atfen ise pörsümüş bir elma resmi bulunuyor.

Ülkeler karar verecek
Bu tür sigara paketlerinin piyasaya sürülmesinde her ülke kendi kararını verebilecek. 72 milyon avroluk bir basın kampanyasıyla desteklenen uygulama ilkin gelecek yıl Belçika ve İrlanda'da başlayacak. Sağlık ve tüketicinin korunmasından sorumlu komiser David Byrne, "Fotoğraflar için özür dilemeyeceğim. Sigara içmenin gerçek yüzü hastalık, ölüm ve korku" dedi. Britanyalı tiryakilerin lobi grubu Forest'ın başkanı Simon Clark ise, "Sigara paketlerine bu tür rahatsız edici resimler koyuyorsanız, yağlı gıdaların ambalajlarının ve alkollü içki şişelerinin üzerine de uyarıcı resim koymanız gerekir" eleştirisini getirdi. AB ülkelerinde yılda 650 bin kişi sigaraya bağlı nedenlerden hayatını kaybediyor.
(Radikal)
548
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.