Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

ABD'nin siyah kahramanı öldü

ABD'nin siyah kahramanı öldü

Amerika Birleşik Devletleri'nde siyahların eşit hak mücadelesinin en tanınmış isimlerinden Rosa Parks 92 yaşında öldü.

Mesleği terzilik olan Parks'ın adı 1955'te Montgomery kentinde bir otobüs yolculuğu sırasında koltuğunu beyaz bir adama vermeyi reddetmesiyle duyulmuştu.

O tarihte 42 yaşında bulunan Parks'ın, oturduğu otobüs koltuğunu bir beyaz adama vermeyi reddetmesi Amerikan tarihinin akışını değiştirirken, kendisine de "sivil haklar hareketinin annesi" unvanını kazandırdı.

Nobel Barış Ödülü'nü aldı
Yasaların böyle bir durumda koltuğu beyazlara terk etmesini öngörmesine rağmen buna karşı çıkan Parks, bu yüzden tutuklanarak hapse atıldı ve 14 dolarlık para cezasına çarptırıldı. Parks'ın tutuklanması üzerine o zamanlar fazla tanınmayan rahip Martin Luther King Jr. tarafından Alabama, Montgomery'deki otobüs sistemine yönelik bir boykot eylemi başlatıldı ve bu boykot tam 381 gün devam etti. King, daha sonra benzer çalışmalarından dolayı Nobel Barış Ödülü'ne layık görüldü.

Dönüm noktası oldu
Boykotun başlamasından bir yıl sonra ABD Yüksek Mahkemesi tarafından siyah ve beyazlar için okulların ayrı olması eşitlik ilkesine aykırı bulundu. Bu karar, zenci hakları hareketi tarihinde önemli bir dönüm noktası oldu. Hareket nihayet 1964 yılında kamusal alanlarda ırk ayrımcılığına son veren federal Sivil Haklar Kanunu'nun çıkmasını sağladı.

İş bulmakta güçlük çekti
Kamuoyu önünde artık son derece tanınır bir kişi olan Parks, tetiklediği zenci hakları mücadelesi yüzünden yaşadığı Alabama eyaletinde iş bulmakta güçlük çekti ve 1957 yılında kocası Raymond ile birlikte Detroit'e taşındı. Burada büyük saygı gören Parks'ın ismi ileriki yıllarda bir caddeye ve bir ortaokula verildi.

Parks, emekli olduktan sonra ise tüm vaktini Rosa ve Raymond Parks Kişisel Gelişim Enstitüsü için harcayarak Detroitli gençleri insan hakları mücadelesi için hazırlamaya çalıştı.
388
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.