Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

ABD'liler giderek yalnızlaşıyor

ABD'liler giderek yalnızlaşıyor

ABD'de yapılan bir araştırma, ülke yurttaşlarının giderek yalnızlaştığını ve yüzde 25 kadarının da yaşamlarında endişelerini paylaşacak kimsesinin olmadığını ortaya koydu.

2004'te yapılmasına karşın sonuçları Amerikan Sosyoloji Dergisi tarafından yeni yayınlanan araştırma, arkadaşı olmayan ABD'lilerin sayısının 1985'ten bu yana 20 kat arttığını gösteriyor.

Toplumbilim profesörü Dr. Lynn Smith-Lovin, aslında böyle büyük değişimlerin 20 yıl gibi bir zamanda ortaya çıkmadığına dikkati çekerken, araştırma, toplumsal ilişkilerdeki eksikliğin aile bireyleri arasındaki ilişkilerle telafi edilmeye çalışıldığını ortaya koyuyor.

Bu münzevi yaşantının nedenleri ise, insanların zamanlarının çoğunu bürolarında geçirmelerine ve insanların bir araya gelmelerine gereksinim duymadan görüşmelerine olanak sağlayan İnternet üzerinden yapılan iletişimin artışına bağlanıyor.
241
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.