Magazin

ABD'li ünlülerin askerlik hikayeleri

ABD'li ünlülerin askerlik hikayeleri

Amerikan ordusu, ünlülerin askerlik dosyalarını açtı. Belgelere göre, er Steve McQueen askerden kaçmış ve ceza yemiş, Gable ise kameramanıyla askerlik yapmış.

Ulusal Arşiv ve Kayıtlar İdaresince açıklanan belgelere göre, Steve McQueen Kuzey Carolina'daki Lejeune kampından kaçtığı için 30 gün hapis ve 90 dolar para cezasına çarptırılmış. 17 yaşında askere giden McQueen, tank şoförü olarak yaptığı askerliği döneminde bir eğitim sırasında 5 denizciyi kurtardığı için takdir almış.

Kameramanıyla askerlik
"Rüzgar Gibi Geçti" filminin unutulmaz yıldızı Gable'a gelince... 12 Ağustos 1942'de askere gittiğinde kameramanı da onunla birlikteymiş. Film kameramanı Andrew McIntyre da Gable ile birlikte askere alınmış, onunla birlikte eğitim görmüş.

'İyi halden terhis' haberleri
Ve Elvis Presley. Memphis'te 24 Mart 1958'de askere alındığında, hayranları rock yıldızı Elvis Presley'in askere gitmesini protesto ederken, bir gazeteci, dönemin "First Lady'si" Mamie Eisenhower'a mektup yazarak, eşi Başkan Dwight Eisenhower'ı Elvis Presley'in askerden dönmesini sağlamaya ikna etmesi için yalvarıyordu.

Ordu, bazı vatandaşların ise Presley'in "iyi halden" erken terhis edeceği haberlerinden şikayetçi olması üzerine, bunu yalanlayan açıklama yapmak zorunda kaldı.
Yayın tarihi: 10.06.2005
419
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.