Magazin

ABD'li köye kaçıyor

ABD'li köye kaçıyor

Büyük metropollerin pahalılığından ve sağlıksız koşullarından bunalan ABD'liler, çareyi istihdamda gerçek büyümenin yaşandığı ve ucuz yerlere kaçmakta arıyor.

ABD'liler büyük şehirleri terkedip, sağlık koşullarının daha iyi, fiyatların düşük olduğu yerlere taşınma eğilimine girdi. Nüfus Bürosu'nun verilerine göre, en cazip eyaletlerden Kaliforniya'dan bile 1995-2000 döneminde 2.2 milyon kişi başka eyaletlere göç etti, girişlerse 1.4 milyonda kaldı. Bu eyaletin nüfusu 1990-2000 döneminde yüzde 14 artabildi.

En fazla göç eden nüfus 20-30 yaş dilimindeki kişilerden oluşuyor. Göç edenlerin çoğu, en yakındaki eyaleti tercih ediyor. Yaşı 65 ve üzerindeki nüfusun tercih ettiği Florida Eyaleti'ne net göç rakamı 149 binde kalırken, en fazla göç alan eyalet Nevada oldu. Hawaii, terkedilen eyaletlerin başında geliyor.

Düşük ücret, gerçek büyüme
Büyük şehir olmayan yerleşim birimlerine net göç 510 bin oldu. New York 1995-2000 döneminde 874 bin sakinini, Kaliforniya da 755 bin sakinini başka eyaletlere kaptırdı. Illinois, New Jersey ve Pennsylvania da net göç kaybına uğradı.

İstatistikler, ABD'de yüksek teknolojinin canlı olduğu eyaletlerden, istihdamda gerçek büyümenin yaşandığı, ücretlerin daha düşük olduğu eyaletlere göç yaşandığını ortaya koyuyor.
Yayın tarihi: 06.08.2003
433
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.