Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

ABD'li çocuklara rahip tacizi

ABD'li çocuklara rahip tacizi

"Özgürlükler Ülkesi" ABD'de 1950'den bu yana 11 binden fazla çocuğun rahiplerin cinsel tacizine uğradığı ortaya çıktı. Rahiplerin durumu alışkanlık haline getirdiğini belirten uzmanlar, gerekçe olarak kilisenin tacizcileri affetmesini gösterdi.

ABD'de patlak veren sübyancılık skandalının ardından, Katolik Kilisesi tarafından ülke çapında yapılan ve şimdiye dek gizli tutulan bir araştırmanın sonuçları basının eline geçti. Amerikan basınında yer alan haberlere göre, skandalı dizginlemeye çalışan ABD Piskoposlar Konferansı, geçen yaz New York'taki John Jay Hukuk Fakültesi'nden bu konuda kapsamlı bir araştırma yapmasını istedi. Araştırma sonunda elde edilen sonuçlar şimdilik kamuoyundan gizlenirken, CNN televizyon kanalı raporun bir kopyasını ele geçirdi.

Gerçek sayı daha fazla
Sonuçlara göre, 4 bin 400 din adamının yarısından fazlası tek bir suçlamaya maruz kalırken, yüzde 25'i iki ve üç, yüzde 13'üyse dört ila dokuz cinsel taciz suçlamasıyla itham edildi. Listede 10 veya daha fazla suçlamaya maruz kalan rahiplerin oranı yüzde 3 oldu. Araştırmanın 27 Şubat'ta yayınlanması planlanırken, rahipler tarafından taciz edilen ve tecavüze uğrayanların oluşturduğu bir grubun üyesi David Clohessy, "Gerçek sayının çok daha fazla" olduğunu öne sürerek, "Piskoposlar yıllardır bunu saklıyorlardı, bir anda değiştiklerine inanmak güç" diye konuştu.

Sorun görmezden geliniyor
Rapora göre, kurbanların yüzde 78'i 11 ila 17, yüzde 16'sı 8 ila 10 ve yüzde 6'sı 7 veya daha küçük yaşta. Rapor ayrıca, kiliseyi skandalla ilgili olarak suçlarken, tacizci rahiplerin affedildiğini ve sorunun ciddiyetinin görmezden gelindiğini belirtiyor.
Yayın tarihi: 18.02.2004
416
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.