Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

ABD'li balona döndü

ABD'li balona döndü

Amerikalıların kilo almakla kalmadıkları, balon gibi şiştikleri son yapılan bilimsel araştırmalarla kanıtlandı.

RAND Grubu tarafından yapılan araştırmanın sonuçları ABD'nin geleceğinin hiç de parlak olmadığını kanıtlar nitelikte. 280 milyon kişinin yaşadığı ülkede, aşırı derecede obez olan, diğer bir deyişle kilo-boy orantısına göre normalden en az 45-50 kilo fazlası bulunan Amerikalıların sayısı, 1980'li yıllardan bu yana 4 kat artarak 4 milyona ulaştı.

Aşırı olmamakla birlikte yine de obez kategorisine girenlerin sayısı ise 59 milyon dolayında. Yapılan araştırma, aşırı şişmanlığın kısmen de olsa çok ve hareketsizlikten kaynaklandığı görüşünü doğrular nitelikte.

Araştırmayı yürüten uzmanlardan Roland Sturm, aşırı şişman kategorisinde bulunanların sayısının diğerlerine oranla daha hızlı arttığını ifade ediyor. Sturm'a göre, bu kişilerin sağlık harcamaları da en yüksek düzeyde. Aşırı şişmanlık, şeker hastalığı, kalp, yüksek tansiyon ve eklem iltihabı gibi sorunları beraberinde getiriyor.

İstatistiklere göre, 1986 yılında Amerika'da her 200 kişiden biri aşırı şişmanken, 2000 yılında her 50 kişiden birinin aşırı şişman olduğu saptandı. Diğer bir deyişle, obezlerin sayısı 14 yılda 4 kat arttı.
315
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.