Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

ABD'de üniversite ücretleri el yakıyor

ABD'de üniversite ücretleri el yakıyor

ABD'deki üniversitelerin ücretlerindeki astronomik artış, ailelerin ve çalışarak okuyan öğrencilerin cüzdanını yakıyor.

ABD Üniversite Kurulu'nun kısa bir süre önce açıkladığı genel üniversitelerin yıllık ücretlerindeki ortalama yüzde 9,8 oranındaki artış son 30 yılın en yüksek zammını oluşturdu. Özel üniversitelerin ücretlerine yapılan zam da yüzde 6,7 oldu. Ortalama bir üniversitenin bir yıllık masrafı enflasyonun çok üzerinde kalırken, ABD'nin en pahalı 10 üniversitesi de belirlendi.

En pahalısı Landmark Koleji
ABD'nin en pahalı üniversitelerini çoğunluğu kuzeydoğudaki özel, küçük ve elit sanat kolejleri oluşturuyor. Bunların barınma, yemek, kitap masrafı gibi giderleri hariç çıplak ücretleri ve geçen yıla göreartışları şöyle:

1-Landmark Koleji (Putney-Vermont) 35.300 dolar (yüzde 2.9). 2-Sarah Lawrence Koleji (Bronxville-New York) 30.824 dolar (yüzde 5). 3-Kenyon Koleji (Gambier-Ohio) 30.330 dolar (yüzde 5.6). 4-Trinity Koleji (Hartford-Connecticut) 30.230 dolar (yüzde 5.7). 5-Hamilton Koleji (Clinton-New York) 30.200 dolar (yüzde 5.0).

Yüksek fiyat başarıyı getirmiyor
Ancak, ABD'de en pahalı okul, en iyi üniversite anlamına gelmiyor. 2004'ün en iyi 10 üniversitesi sıralaması öğrencilerin başarı ve mezuniyet oranına göre şöyle oluştu: 1-Harvard Üniversitesi (Massachusetts) 2-Princeton Üniversitesi (New Jersey) 3-Yale Üniversitesi (Connecticut) 4-MIT-Massachusetts Institute of Technologie (Massachusetts) 5-California Institute of Technologie 6-Duke Üniversitesi (Kuzey Carolina)
418
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.