Magazin

ABD'de uçakta 'cep'in önü açılıyor

ABD'de uçakta 'cep'in önü açılıyor

ABD'de yolcuların uçaklarda cep telefonu kullanabilmesine olanak verecek düzenlemenin yapılması yönünde bu ay içinde ilk adım atılacak.

15 Aralık'ta toplanacak ABD Federal İletişim Komisyonu, uçaklarda cep telefonu kullanımını yasaklayan düzenlemeyi gözden geçirecek. Toplantının, söz konusu yasağın kaldırılması yönündeki ilk adımı teşkil edeceği ifade ediliyor.

Şirketler de destekliyor
Uçakların seyir kabiliyetlerini olumsuz etkilediği gerekçesiyle uçaklarda yasak olan cep telefonu kullanımına izin verilmesi, havayolları şirketleri tarafından da destekleniyor. Havayolları şirketlerinin bu sayede cep telefonu ve İnternet kullanımıyla yerle bağlantısını koparmak istemeyen yolcuları da çekebilmeyi hesaplıyorlar.

Uçağa baz istasyonu
American Airlines ve cep telefonu üreticisi Qualcomm tarafından temmuz ayında yapılan bir tanıtımda, uçağın içine monte edilen küçük bir baz istasyonu ile dünyanın neresinde olunursa olunsun kabin içinde cep telefonuyla konuşmanın mümkün olduğu gösterilmişti.

Özel cep telefonlarıyla uçak yolcularının hem istedikleri herhangi bir yeri aramaları, hem de aranmalarının imkan dahilinde olduğu belirtilmişti.
Yayın tarihi: 09.12.2004
370
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.