Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

ABD'de son çılgınlık

ABD'de son çılgınlık

ABD'de hızla yayılan meditasyon modası, Time'ın son sayısına kapak oldu. Ülkede okullardan havaalanları ve cezaevlerine dek her yerde meditasyon odası açılıyor.

Time dergisi, son sayısında ABD'de günlük hayata damgasını vuran meditasyonu kapak yaptı. Dergide yer alan verilere göre 90'ların başında 5 milyon ABD'li meditasyonla ilgilenirken, 2003 yılında bu sayı 10 milyonu aştı. Oyuncular Goldie Hawn, Heather Graham, Richard Gere, şarkıcı Shania Twain ve siyasetçilerden Al Gore'un sıkı birer meditasyoncu oldukları biliniyor.

Çeşitli kentlerdeki havaalanlarında dua odaları ve mescitlerin hemen yanında meditasyon odaları var.
Okullar, hastaneler, şirketler hatta hapishanelerde meditasyon kursları açılıyor. Sınıfları dolduranlarsa mistisizm meraklısı entelektüeller ya da parasını saçacak yer arayan zenginler değil, ortalama Amerikalılar.

Bu yaygınlığın nedeni, doktorların stresi azaltıcı işlevi kanıtlanan meditasyonu AIDS, kalp hastalığı, kanser, kısırlık, depresyon, hiperaktivite gibi rahatsızlıklar için 'destekleyici tedavi' olarak önermesi. Düzenli meditasyon yapan kadınların bağışıklık sistemi, yapmayanlara göre daha güçlü. Tansiyonu da meditasyonla düşürmek mümkün. Meditasyon ayrıca Viagra gibi etki de gösterebiliyor!

Bir okuma tekniğiydi
Batı meditasyonla kitlesel olarak 60'larda tanıştı, fakat teknik önceden de biliniyordu. 13 yüzyılda Fransiskan ve Dominikan rahiplerin uyguladığı, aralarında uzun esler verilen ve "Lectio Divina" denilen İncil okuma tekniği de bir tür meditasyondu.

Dört adımda meditasyon
Ama protestan devrimi, Katolik Kilisesi'nin kuralları ve matbaanın keşfiyle yöntem unutuldu. Time, "unutanlar" ve "hiç bilmeyenler" için evde meditasyon önerileri de verdi:

Sessiz bir yer bulun
Mümkünse perdeleri kapatın veya ışığı söndürün. Etrafta dikkatinizi dağıtacak ne kadar az şey bulunursa o kadar iyi konsantre olabilirsiniz.

Gözlerinizi kapatın
Önemli olan dış dünyayla bağlantınızı kesmeniz. Böylece beyniniz dış uyarıları işlemeyi durdurabilir.

Bir kelime seçin
Sizin için önemli olan ya da tekrarlandığında tınısı hoşunuza giden bir kelime -anlamı önemli değil, herhangi bir kelime olabilir- belirleyin.

Kelimeyi tekrarlayın
Belirlediğiniz kelimeyi her nefes verişinizde bir kez söyleyin. Söyleyişteki tekdüzelik konsantre olmanıza yardımcı olacaktır.
(Radikal)
Yayın tarihi: 29.07.2003
556
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.