Magazin

ABD'de sakıncalı ilaç tartışması

ABD'de sakıncalı ilaç tartışması

ABD'de kolesterol düşürücüler için alarm verildi.

İlaç devlerinin çok satan ve hayat kurtaran ilaçlarının güvenilirliğine ilişkin iddialar ABD'yi karıştırdı. İki ay önce Merck firmasının artrit ilacı Vioxx'u kalp krizi ve felç riskini tetiklediği gerekçesiyle piyasadan çekmak zorunda kalmasından sonra, Bayer'in Baycol'u da yeniden araştırıldı ve sanıldığından çok daha zararlı olduğu, üstelik bunun halktan gizlendiği ortaya çıktı.

1998'de satışına başlanan Baycol'un kimi zaman ölümcül, ciddi kas rahatsızlığına yol açtığı belirlendiğinden 2001'de piyasadan çekildi. Binlerce tazminat davası açıldı. Bu davaların Bayer'e maliyetinin 10 milyar doları bulabileceği tahmin ediliyor.

KAYITLAR İNCELENDİ
Amerikan Tıp Derneği'nin Bülteni'nde (Journal of American Medical Association) 1 Aralık'ta yayınlanacak yeni araştırmalara ise FDA'nın İlaç Güvenlik Başkan Yardımcısı Prof. David Graham ve dokuz bilim adamı imza attı. Sağlık sigortası yapan 11 büyük şirketten 1998-2001 döneminde kolesterol düşürücü statin içeren ilaçları kullanan 250 bin hastanın kayıtlarını incelediler. Çok titizlikle okunması ve anlaşılması gereken araştırma sonuçları şöyleydi:

Kolesterol ve trigliserid kandaki yağ türevleridir. Kolesterol düşürücü statinler genelde güvenlidir, ancak trigiliserid düşüren fibrik asitlerle birlikte alındığında yaşlı, şeker hastaları için risklidir.

BAYCOL'UN ÖTEKİ YÜZÜ
Genelde kandaki yağ oranları yüksek çıkanlara hem statin hem trigiliserid içeren ilaçlar verilir. En fazla satan statinler Lipitor, Pravachol ve Zocor'un kas rahatsızlığına yol açma riski olağanüstü düşük. Ancak fibrik asitlerde kas rahatsızlığı riski 5 misli fazla. Her ikisi de alındığında risk 7 misline çıkıyor. Fibrik asitte pazarın lider markaları Abitrate, Atromid, Lopid ve TriCor.

Baycol ise diğer statin içeren, kolesterol düşürücü ilaçlara kıyasla 10 misli yüksek riske sahip. Fibrik asitle bir araya geldiğinde ise risk astronomikleşiyor.

Prof.Graham, 'Baycol ile birlikte alınan fibrik asitten daha riskli bir ilaç kombinasyonu düşünemiyorum' dedi ve herhangi bir kas ağrısı, halsizlik, ateş, koyu renk idrar, baş dönmesi, bulantı şikayetleri olanların derhal bir doktora başvurmaları, uyarı etiketlerini de çok dikkatli okunması gerektiğini söyledi.

BİR DİĞER İLAÇ
İlaç pazarının en yeni statini, AstraZeneca'nın ürettiği Crestor'un uyarıcı etiketi var ve 65 yaşın üzerinde, özellikle şeker ve böbrek sorunları olanların kas rahatsızlığı yakalanma riskinin daha yüksek olduğuna dikkat çekiyor. Tehlikeli ilaçlar arasında Pfizer'ın ağrı kesici ilacı Bextra ve AstraZeneca'nın kolesterol düşürücü Crestor, Accutane, Meridia, Serevent da yer alıyor.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi'nin(FDA) ilaç onaylarının 1992'den bu yana arttığı ve bu onay karşılığında FDA'ya 825 milyon dolar aktığı hatırlatılıyor ve bağımsız, yeni ilaç güvenliği kurulunun oluşturulması çağrısı yapılıyor.

UZMANLAR NE DİYOR
Geleceğin aspirini gibi
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Ben statinlerin 'geleceğin aspirini' olduğunu düşünüyorum. Kolesterol yüksekliğini azaltmada en önde, en etkin ve en güçlü savaşçılar. İnsan ömrüne ortalama 10 yıl kazandırdığı tahmin ediliyor. Ancak hastalar statinlerle ilgili doğru bilgilendirilmeli. Statinlerin yan etkileri daha çok karaciğer ve kaslarda. Statinler güvenli ilaç grubundalar. Önemli olan doğru hastada, doğru zamanda ve doğru statini seçmek. Statinlerle fibratların birlikte alınması halinde kas eritici olacağı yönündeki bilgiler eski. Bunların zannedildiği kadar tehlikeli olmadığı bilgileri ise giderek artıyor. Ben hastalarıma gerektiğinde bir gün statin, öteki gün fibrat veriyorum.

Statin, fibratla verilmemeli
Dr. Gündüz Tezmen(Doğan Yayın Holding Sağlık Grup Başkanı)
Baycol trigliseridlerin azaltılması için kullanılan Lopid isimli fibrat grubu başka bir ilaçla birlikte kullanıldığında ölümcül olabilen yan etkileri nedeniyle piyasadan çekilmişti. Ancak statin grubu Lipitor, Zocor, Pravachol gibi diğer ilaçların kaslarda hasar yapma riski çok çok düşük. Ancak bunlar da Lopid gibi fibrat grubu bir ilaçla beraber kullanılırsa bu yan etki biraz artıyor. Fibrat grubu ilaçlar özellikle 65 yaşın üzerindekilerde, şeker hastalarında ve böbrek yetmezliği olanlarda çok daha dikkatli kullanılmalı. Hastalar, yaygın kas ağrısı, koyu renk idrar, bulantı, kusma gibi hallerde mutlaka doktora başvurmalı.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 24.11.2004
498
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.