Magazin

ABD'de her 6 kişiden 1'i depresyonda

ABD'de her 6 kişiden 1'i depresyonda

ABD'de, her 6 kişiden 1'inin depresyon geçirdiği açıklandı. Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü'nün araştırmasında, ruhsal çöküntü hali olarak adlandırılan depresyonun ülkede yılda 30 milyar dolardan fazla verimlilik kaybına yol açtığı sonucu ortaya çıktı.

Enstitü yetkilileri, depresyonun dünya çapında verimliliği düşüren1 numaralı gerekçe olduğuna işaret ettiler. ABD'nin 48 eyaletindeki 9000 yetişkin arasında yapılan araştırmada, 13 milyon Amerikalının, bir başka deyişle nüfusun yüzde 6´sının geçen yıl depresyon geçirdiği sonucuna varıldı.

Yetkililer, bu kişilerin yalnızca yarısının tedavi gördüğünü ve bunların da yarısının doğru tedavi şansına sahip olabildiklerine dikkati çekerek, insanların çoğunluğunun bu konuda nasıl yardım alacaklarını bilmediklerini kaydettiler. Enstitü yetkilisi Katleen Merikanges, "Çok dramatik bir sonuçla karşılaştık. Bu sorun iş yaşamını, evliliği ve ebeveyn-çocuk ilişkilerini etkiliyor" diye konuştu. Depresyonun daha çok gençler arasında görüldüğünü belirten Merikanges, kadınların özellikle de çocuklu, fakir, sosyal konumu düşük, kolay incinebilir kadınların daha çok depresyona girdiklerini ifade etti. Yoksul ve eğitim seviyesi düşük kişiler arasında depresyonun daha çok görüldüğünü belirten Merikanges, "Araştırmamız evsiz insanları kapsamıyordu, rakamlar tahmin ettiğimizden de yüksek olabilir" dedi.
(AA)
Yayın tarihi: 17.06.2003
354
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.