Magazin

ABD'de basılan ilk Türk gazetesi

ABD'de basılan ilk Türk gazetesi

Türk Basını'nda pek çok ilke imza atan Hürriyet, yeni bir öncülük daha yaparak ABD'de günlük olarak basılan ilk Türk gazetesi oldu.

Hürriyet'in ABD'deki ilk baskısı, önceki gün gerçekleştirildi ve New York'taki Cumhuriyet Balosu'nda konuklara dağıtıldı.

Cumhuriyet'in 81'inci yılı, New York'ta önceki gece Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) tarafından düzenlenen bir balo ile Amerika'da da kutlandı. Resepsiyonda, bir başka önemli olay daha yaşandı. 29 Ekim'den itibaren ABD'de basılmaya başlanan Hürriyet'in bu ilk baskısı konuklara dağıtıldı.

Olay, aralarında New York'taki Türk toplumunun ileri gelenlerinin bulunduğu davetliler arasında sevinçle karşılandı. Davetliler, kendilerine hediye edilen bir gün sonraki Hürriyet Gazetesi'ni okumanın ayrıcalığını yaşadılar.

Manhattan turu
ABD'de çok sayıda Türk derneğini çatısı altında toplayan Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu'nun (TADF) düzenlediği Cumhuriyet Balosu, sahibi bir Türk olan Conucopia Cruise Line'ın en büyük gemilerinden Carnucopia Majesty'de düzenlendi.

TADF Başkanı Dr. Ata Erim ile eşinin ev sahipliği yaptığı baloya, Türkiye'nin New York Başkonsolosu Ömer Önhon, Kültür Ataşesi Levent Demirel ile New York'taki Türk toplumunun ileri gelenlerinden oluşan yaklaşık 350 kişi katıldı. Gemideki balonun sürpriz konuğu ise bir süredir ABD'de bulunan sanatçı Orhan Gencebay oldu. Gencebay, baloda davetlilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Baloda açılış konuşmasını yapan TADF Başkanı Ata Erim, davetlilerin ve tüm Türk toplumunun Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı. Erim, daha sonra ABD'deki Türk toplumuna önemli bir haber ve müjde vereceğini belirttiği Hürriyet Gazetesi New York Temsilcisi Doğan Uluç'u mikrofona davet etti.

Türk'ün gözü kulağı
Uluç, Hürriyet Gazetesi'nin 1981 yılından beri Almanya'da Frankfurt matbaasında basılıp her gün uçakla getirilerek ABD'de dağıtıldığını hatırlatıp şunları söyledi:

"Meslek hayatımda gurur duyduğum bir anı sizlerle paylaşmak istiyorum. Dünyada ve Amerika'da, Türk'ün gözü, kulağı ve sesi olan gazeteniz Hürriyet, bugünden itibaren Amerika'da da basılmaya başlandı. Artık 'kar yağdı, uçaklar gelmedi, sis vardı' demeden bu hizmeti yerine getirebileceğiz. Daha taze ve daha yeni haber vereceğiz. Amerika'da günlük olarak basılan ilk Türk gazetesi olan Hürriyet, her sabah gecikmeksizin sizlerle buluşacak".

Daha sonra söz alan Türkiye'nin New York Başkonsolosu Ömer Önhon ise, Cumhuriyet'in emperyalist güçlere karşı verilen çetin istiklal mücadeleleri sonucu kurulduğunu belirterek, "81 yıl sonra Cumhuriyetimizin kuruluşunu burada coşkuyla kutlamanın onurunu yaşıyorum" dedi.

Gemide defile büyük ilgi gördü
ABD'de yaşayan Türk müzisyenler Nedim Katgı ve orkestrası ile Tülin Uyanıker, Manhattan adası çevresinde tur atan gemide sahne alarak baloya katılan davetlilerine neşeli saatler yaşattı. Baloda ayrıca Vizyon Tanıtım tarafından organize edilen modacı Laçin Özkan'ın 'L' Amazone' adlı defilesi gerçekleştirildi.

Türk mankenler Gizem Özdilli, Aylin Arasıl, Yeşim Erçetin, Didem Öner ve Neslihan Yavuzcan tarafından Türkçe müzikler eşliğinde sunulan Laçin Özkan kreasyonları davetliler tarafından ilgiyle izlendi. Defile sonunda 10. Yıl Marşı eşliğinde sahneye topluca çıkarak marşı seslendiren mankenlere davetliler de topluca ayağa kalkarak eşlik etti.

10. Yıl Marşı'nı elindeki Türk bayrağı ve üzerindeki tarihi Türk askeri üniformalarından esinlenerek hazırlanan kıyafetiyle söyleyen mankenlerden Gizem Özdilli ise büyük alkış topladı. Baloda ayrıca gerçekleştirilen çekilişle davetlilere aralarında 3 aylık Hürriyet Gazetesi aboneliğinin de bulunduğu çeşitli hediyeler dağıtıldı.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 01.11.2004
450
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.