Magazin

ABD'de ağustosböceği çılgınlığı

ABD'de ağustosböceği çılgınlığı

ABD'de yaşayan bir ağustosböceği türü, 17 yıl toprak altında 'krizalit' halinde uyuduktan sonra çiftleşmek için iki haftalığına ortaya çıkıyor. Ülkenin doğu kesimlerini etkisi altına alması beklenen yeni ağustosböceği patlaması için, birçok kişi seferber oldu.

Kimileri, 17 yılda bir sadece iki hafta görme imkanına sahip olunan bu kırmızı gözlü ilginç hayvanları daha yakından incelemek istiyor. Biyologlar ise trilyonlarca ağustosböceğinin hangi eyaletleri etkisi altına alacağını belirlemeye ve geçecekleri yolların haritalarını çıkarmaya çalışıyorlar. Amerikan Havacılık Dairesi de uçuşlarda kaza ve aksamalara karşı önlem almakla meşgul. Amerikalı çiftçiler için ağustosböcekleri tarıma vercekleri zarar nedeniyle tam bir kábus gibi görünüyor.

Maryland Üniversitesi'nde ağustosböceği uzmanı olan Michael Raupp ise 'Cicadamaniac' (Ağustosböceği Manyağı) isimli bir grup kurmuş. Onlarca yüksek lisans öğrencisinden oluşan bu grup, birkaç aydan beri bu gürültücü böcekler için hazırlık yapıyor. Üniversitede bir kriz merkezi kuruldu ve ağustosböceği patlaması yakından izlemeye alındı.

Georgia'dan New York'un güneyine Illinois'den Washington'a kadar toplam 14 eyaleti Haziran ayı içinde etkisi altına alacak olan trilyonlarca ağustosböceği, iki hafta süreyle Amerikalıların hayatına girecek. Hatta bu böceklerin bulutlar oluşturması bile bekleniyor.

Zararsız bir canlı
Ohio'da ise ağustosböceklerinin vereceği zararı en aza indirmek için bir kitap bile yazılıp piyasaya sürüldü. Kitapta ağustosböceklerinin zararsız bir hayvan olduğuna dikkat çekilirken, yanlışlıkla alnınıza konabileceği, köpek sahiplerinin neler yapması gerektiği, çiftçilerin ne gibi önlemler alabileceği ayrıntılı anlatılıyor. Dönüm başına bir buçuk milyon böceğin düşeceğini tahmin eden uzmanlar sadece başkent Washington'a yüzmilyonlarca gürültücü böceğin geleceğini tahmin ediyor.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 17.05.2004
393
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.