Magazin

ABD yeniden Obama dedi!

ABD yeniden Obama dedi!

Barack Obama ikinci kez ABD Başkanı seçildi. İşte Obama'nın zafer konuşması...

barack obama

ABD’liler, önümüzdeki dört yıl boyunca Beyaz Saray’a ev sahipliği yapacak başkanın, ikinci kez Barack Obama olmasına karar verdi. Oyların sayılmaya başlamasıyla birlikte, rakibi Cumhuriyetçi Partili Mitt Romney ile başa baş giden Barack Obama, yerel saatle 23.00 sıralarında, ikinci dönem ABD Başkanlığını kesinleştirdi.

Henüz Montana, Alaska, Virginia ve Florida’dan oy sonuçları gelmemiş olmasına karşın, 538 üyeli Seçiciler Kurulu’nun 270’ini kazanması gereken Barack Obama, 290 üyenin oylarını alarak ikinci kez ABD Başkanı olmayı garantiledi. Cumhuriyetçi Partili Mitt Romney ise bu saatlerde 200 üyenin oyunu alabildi. Resmi olmayan seçim sonuçlarının ortaya çıkmasından yaklaşık 2 saat sonra Cumhuriyetçi Parti başkan adayı Mitt Romney, Obama'yı arayarak kutladı. Romney'nin yenilgiyi kabul etmesinden sonra sıra Obama'ya geldi. Obama Chicago'daki seçim merkezinde coşkulu bir zafer konuşması yaptı.

Obama'nın zafer konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle:

"BİRLİKTE DÜŞER, BİRLİKTE KALKARIZ"


*Bugün, ülkemiz sizin sayenizde ileriye gidiyor. Ülkemiz siz umudumuzu koruduğumuz için ilerliyor.

*Bu seçimde siz, Amerikan halkı bize şunu hatırlattınız. Zor yollardan geçtik ama toparladık. Ve bizim için en iyisi gelecek. Biz hep birlikte düşer, hep birlikte yükseliriz.

*Çok zor bir yarış oldu ama bunun sebebi bu ülkeyi çok sevmemiz.

İLAN-I AŞK

*20 yıl önce sevdiğim kadın olmasaydı, bugün burada olmazdım. Michelle seni hiç bu kadar çok sevmemiştim.

Demokrasi dersi


*Siyasi kampanyalar bazen küçük, önemsiz hatta saçma görünebilir. Ama halkla konuşma fırsatı yakaladığınızda başka bir şey görürsünüz. Gönüllülerde gururu görürsünüz. Asker eşlerinin sesinde vatanseverliği duyarsınız. İşte biz de bu yüzden politika yapıyoruz. İşte bu yüzden seçimler önemli.

*Biz konuşurken, bazı ülkelerdeki insanlar bizim gibi oy verebilmek için hayatını feda ediyor.

*Çocuklarımızın borç içinde olmayan bir ülkede yaşamasını istiyoruz. Savaşın ötesinde barışa dayanan bir ABD'ye inanıyoruz. Herkesin hayallerinin peşinde koşabildiği bir ülkede yaşamak istiyoruz.

*Farklılıklarımız ABD'nin özgürlüğünün parçasıdır.

*Yolumuz uzun ama eşitlik, ortaklık, vatanseverlik... ABD işte bu yüzden büyüktür. Amerika'yı istisna yapan şey ortak bir kaderimiz olduğuna inanmaktır.

*Kim olursan ol, eğer uğraşırsan Amerikan rüyasının parçası olabilirsin

*Ekonomimiz iyileşiyor. 10 yıllık bir savaş sona eriyor. Savaşın öyesinde barışa dayanan bir ABD'ye inanıyoruz.

*Bu gece eylem için oy verdiniz, siyaset için değil. Bütçe açığımızı düzeltmek, göçmen sorununu çözmek için çalışacağım.

*Amerika konusunda hiç bu kadar umutlu olmamıştım.

*Dünyadaki en büyük ülkede yaşıyoruz. Tanrı sizi korusun. Tanrı Amerika'yı korusun.  (Uçankuş)

Yayın tarihi: 07.11.2012
626
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.