Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

ABD tarihinin en büyük hak arayışı

ABD tarihinin en büyük hak arayışı

Kadınlara yönelik ayrımcılık yaptığı suçlamasıyla ABD'nin en yaygın mağazalar zincirine sahip Wal-Mart şirketi aleyhine, 1.6 milyon kadın çalışanı adına açılan ABD tarihinin en büyük sivil hak arayışı davasında hakim, davacılar lehine karar verdi.

San Francisco'daki ABD Bölge Mahkemesi hakimi Martin Jenkins, 26 Aralık 1998 tarihinden bu yana Wal-Mart'ın ABD'deki mağazalarında çalışmış olan 1.6 milyon adına 6 kadının açtığı davayı, bir ''grup/sınıf davası'' olarak tescil etti.

Ayrımcılık suçlaması
Bu kararla, 1.6 milyon kadın çalışanı temsil eden dava, ABD'nin en büyük sivil hak arayışı durumuna geldi. Geçmişi 2001 yılına dayanan davada, ABD'nin en büyük özel sektör işvereni durumundaki Wal-Mart, kadın çalışanlarına karşı ayrımcılık yapmakla ve bu konuda şikayette bulunanları da cezalandırmakla suçlanıyor.

Temyize gidecekler
Wal-Mart'ın temyize götüreceğini açıkladığı kararın duyulmasından sonra şirketin hisse senetleri New York borsasında yüzde 2.1 oranında düşüş kaydetti. Wal-Mart çalışanlarının yüzde 70'inin kadın olduğunu söyleyen davacı avukatları, buna rağmen mağaza yöneticisi konumunda olan kadınların oranının ancak yüzde 15 olduğunu ifade ettiler.

Avukatlar, kadın çalışanların daha çok kasiyerlik gibi yükselme şanslarının olmadığı işlerde çalıştırıldığını ileri sürerken, uzmanlarbu davanın Wal-Mart'a çok büyük bir maliyete yol açacağını kaydediyorlar.

Tazminat çok ağır olabilir
1997 yılında benzer bir davadan mahkum olan Home Depot şirketi, davacı sayısı 25 bin olmasına rağmen 104 milyon dolarlık bir ödemeyle anlaşma yoluna gitmişti. Kişi başına 4 bin dolar düşen bu dava örnek alınacak olursa, Wal-Mart'ın ödeyeceği toplam miktarın 6.4 milyar doları bulabileceği kaydediliyor.

Ölüm fermanı olur
Perakende sektörü uzmanları ise 1 milyar dolarlık bir maliyetin bile Wal-Mart için bir ölüm fermanı olacağını ifade ediyorlar. Merkezi ABD'nin Arkansas eyaletinde bulunan Wal-Mart, şu anda sadece ABD'de işlettiği 3 bin mağazada, üçte ikisi kadın olmak üzere, 1.2 milyon kişiyi istihdam ediyor.

1.5 milyon çalışanı var
Meksika, Porto Riko, Kanada, Arjantin, Brezilya, Çin, Güney Kore, Almanya ve İngiltere'de de mağazaları bulunan şirketin tüm dünyadaki çalışan sayısı ise bugün itibarıyla 1.5 milyonu buluyor. ABD'de bu büyüklükte bir grup davasına rastlanmasa da, grup davalarının çoğunun nihai mahkeme kararından önce anlaşma yoluyla çözüldüğü kaydediliyor.
Yayın tarihi: 23.06.2004
336
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.