Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

ABD sigara ve şişmanlıktan mustarip

ABD sigara ve şişmanlıktan mustarip

Amerika'da sigaranın birinci sırada büyüme gösteren sağlık sorunu olduğunu belirten federal sağlık yetkilileri, şişmanlığın ise giderek büyüyen ikinci sağlık sorunu olduğunu açıkladı.

Amerika'da ölümlere yol açan sağlık sorunlarının tekrar incelendiği, şişmanlıkla ilgili hastalıklardan kaynaklanan ölümlerin, neredeyse birinci sıraya yerleşecek sağlık sorunu haline geldiğinin saptandığı bildirildi. Amerikan Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi (CDCP) Direktörü Julie Gerberding, ülkede henüz belli riskler ortaya koymadığı bilinen biyolojik terörizm için uyarılar yapıldığına işaret ederek, hastanelerin ilk yardım ünitelerinde biyolojik terörizmle ilgili tek bir başvuruya rastlanmadığını, sigara ve trafik kazalarıyla ilişkili hastaların yanı sıra kanser ve AIDS ile ilişkili hastaların hastaneleri doldurduğunu bildirdi. Gerberding, biyoterörizmle ilgili uyarıların gerçeği yansıtmadığını ve bu uyarıların diğer sağlık sorunlarının önünde gösterilmesinin abartılı olduğunu belirtti.

İKİNCİ SORUN ŞİŞMANLIK
Amerika'da şişmanlıkla ilgili risklerin azaltılması açısından yeterli çabanın gösterilmediği, bu sorunun kalp-damar, inme, şeker ve kanser gibi hastalıklara neden olduğunun bilindiği kaydedildi. Gerberding, şişmanlık sorunuyla ilgili olarak yerleşim bölgelerindeki insanların sağlık yetkililerince uyarılması ve insanların yürüyüş, spor yapmaya özendirilmesi gerektiğini kaydetti. Günde 100 kalori daha az alabilen birçok insanın kilo almayı önleyebileceğini belirten uzmanlar, kilo sorunu bulunan insanların yaşam tarzını biraz değiştirmeleri ve sağlıklı beslenmeye önem vermeleriyle sorunun üstesinden gelebileceklerini ifade etti. Günde 2 bin kalori yerine 1500 kalori alabilen kilo sorunlu insanların, kısa zamanda sağlıklı kiloya kavuşabilecekleri belirtiliyor. CDCP'nin şişmanlık sorunundan önce çocukları sigaradan koruma kampanyalarını ön plana aldığı, ancak bu konuda çok az başarı elde edilebildiği bildirildi.
505
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.