Magazin

ABD halkı ulusal gazetelere güvenmiyor

ABD halkı ulusal gazetelere güvenmiyor

ABD'de yapılan bir araştırma, Amerikan halkının büyük ulusal gazetelerden ziyade yerel gazete ve televizyon kanallarına güvendiklerini ortaya koydu.

Pew Araştırma Merkezi tarafından yapılan "Gazetecilikte Mükemmelik Pojesi" verilerine göre, Amerikalıların yüzde 70'i yerel gazetelere, yerel haber kanallarına ve kablodan yayın yapan kanallara güvendiklerini söylerken, önde gelen ulusal gazetelere güvenlerinin ise daha az olduğunu belirttiler.

Amerikan halkının hala medya organlarına güvendiğini ortaya koyan bu araştırmaya katılan her 10 kişiden 6'sı, medyadaki eleştirilerin siyasi liderlerin hata yapmasını engellediğini düşünüyor.

Gençlerin haber kaynağı İnternet
Gençler arasında haber kaynağı olarak İnternet'in, sıradan insanlar arasında ise hala televizyon kanallarının ana haber kaynağı olduğunu gösteren araştırma, özellikle 50 yaş üzerindekilerin en az yarısının hala temel haber kaynağı olarak gazeteleri gördüğünü ortaya koydu.

Araştırmaya göre, 18-29 yaş grubundakilerin 3'te 1'inden fazlası İnternet'i ana haber kaynakları olarak nitelendirirken, İnternet'ten haber okuyan her 10 kişiden 6'sı ise İnternet gazetelerini en azından haber kaynaklarından biri olarak görüyor.
Yayın tarihi: 27.06.2005
456
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.