Magazin

AB efsaneleri: Balıkçıya bone!

AB efsaneleri: Balıkçıya bone!

1 Mayıs'ta resmen AB üyeliğine adım atacak Doğu Avrupa ülkeleri, birliğin dillere destan standartları, hukuku her şeyin üstünde tutması, kılı kırk yaran kuralcılığından şehir efsaneleri yaratıyor.

Birliğin zaptı raptına girmekten korkarken kuralcılığını da sarakaya alan Doğu Avrupalılara bakılırsa, AB'ye katılmak aynı zamanda domuzlara oyuncak dağıtılması, trolcülerin denize en az 200 prezervatifle açılması, müstehcen biçimli salatalıkların satışının yasaklanması demek.

'Erkekliğimiz elden mi gidecek!'
Şehir efsaneleri öyle boyutlara vardı ki, Polonya basın ajansı (PAP) Doğu Avrupa'nın kafe ve barlarında dolaşan en son söylentileri derleyip yayımlayan özel bir servis kurdu. Buna göre, Polonya'da balıkçılar AB üyeliğinden sonra kendilerine saç filesi takma zorunluluğu getirileceğinden korkuyor ve 'erkekliğimiz elden mi gidecek' diye söyleniyor.
Macaristan'da süt tutkunları tam kaymaklı sütlerin raflardan kaldırılacağından kaygılı.
Çekler de, o meşhur pis kokulu peynirleri yasaklanacak diye endişeleniyor. Söylentiler, sansasyonel medyaya yansıyınca, ciddiyet kisvesine bürünüyor.
Çeklerin bir numaralı özel televizyonu Nova, AB'nin çiftçilere, domuzlara ağıllarında sıkılmasınlar diye oyuncak dağıtılması talimatnamesi gönderdiğini iddia etti. Avrupa Komisyonu'nun Prag temsilcisi, resmi yalanlama yayımlayarak, "Yahu biz sadece çiftlik hayvanları yetiştiriciliğiyle ilgili yeni standartlar koyduk" dedi.

AB üyeliğiyle ilgili soruları yanıtlayan bedava telefon hatlarına yöneltilen sorular da birbirinden kuşkucu.
Bir Slovak sürücü "Skoda'm çok eski ve katalizöre uymuyor. Onu elde tutabilecek miyim" diye kaygılanırken, bir başkası ne kadar havuç yetiştirmesine izin verileceğini soruyor.

Geçmişte böyle söylentilere Britanya'nın tabloid gazetelerinde rastlanıyordu. 1998'te 'The Sun', kamu ahlakının rencide edilmemesi için tüm salatalıkların 'düz çizgisel' kurallara uydurulacağı iddiasıyla çıkmıştı.

Doğu Avrupalılar AB üyeliğini istese de AB teknokratları ve ekonomi politikalarına şüpheyle bakıyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 05.04.2004
370
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.