Magazin

A,B,C... Siz hangi tipsiniz?

A,B,C... Siz hangi tipsiniz?

Eğer heyecanlı, sabırsız ve hızlı konuşan biriyseniz, frene basmanın zamanı.

Çünkü mide ülseri, kalp ve sinir hastalıkları sizi bekliyor. Türk Kalp Vakfı Nörokardiyoloji Ünitesi Başkanı Prof. Dr. Kemal Bayülkem, davranış biçimleri üzerinde araştırma yapan bilim adamlarının, ilk olarak A ve B olmak üzere iki farklı karakter tipi belirlediğini söyledi. Bu iki karakterin tamamen birbirine zıt olduğunu belirten Bayülkem, A tipinin heyecanlı ve aceleci olmasına karşın, B tipinin sakin olduğunu ve kesinlikle acele etmediklerini vurguladı. Bayülkem, hızlı yiyen, hızlı hareket eden ve hızlı konuşan A tipi karakterin, karşısındaki kişilerin sürekli sözünü kestiğini ifade ederek, şöyle dedi: "A tipi davranış içinde olanlar beklemekten nefret eder. Aynı anda birkaç işi birden yapmak isterler. Kendilerine aşırı güvenleri vardır. İş yaşamını eve taşırlar. Her işin eksiksiz yapılmasını ister, çabuk karar verirler. Randevularına tam zamanında giderler. Az dinlenir ve az spor yaparlar. Duyarlı bir kişilikleri vardır."

Buna karşı B tipinin soru yöneltilmediği sürece kesinlikle konuşmaya ve tartışmaya katılmadığını vurgulayan Bayülkem, bu karaktere sahip olanların ekip çalışmasında başarılı olduklarını, özel ve iş yaşamlarına sınır koyabildiklerini, dinlenmeye de özen gösterdiklerini söyledi.

Son keşfedilen tip C
Karakter sınıflandırma çalışmalarında son olarak C tipinin belirlendiğini söyleyen Bayülkem, "Bu karakter tipi A ve B'nin karışımı. Hem heyecanlı ve aceleci, hem ekip çalışmalarında başarılılar" dedi. Bu tiplerin hangi hastalık riskleri taşıdığının da araştırıldığını vurgulayan Bayülkem, sözlerine şöyle devam etti: "A tipine girenler hayat tarzı açısından hipertansiyon, mide ülseri, kalp ve ruhsal hastalıklara daha fazla yakalanıyor. C tipinde ise hastalıklara yakalanma riski A ve B'ye göre yok denecek kadar az." Bayülkem, değişik terapi yöntemleriyle A tipi davranışların ortadan kaldırılmaya çalışıldığını belirtirken, "Bu kişiler sürekli sağlık kontrolünden geçmeli" dedi.
(Radikal)
Yayın tarihi: 13.09.2003
494
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.