Magazin

950 kelime konuşabilen papağan

950 kelime konuşabilen papağan

N'kisi adlı gri Afrika papağanı, konuşma ve espri yeteneğiyle bilim adamlarını şaşırtıyor. Sahibi, ABD'de yaşayan bir ressam olan N'kisi, 950 kelime biliyor, kendi cümlelerini kuruyor ve espri yapabiliyor.

BBC TV'sinde belgeseli yayınlanan N'kisi'yi inceleyen şempanze uzmanı Dr.Jane Goodall da şaşkınlığını gizleyemeyenlerden. Goodall, kendisinin şempanzelerle birlikte fotoğrafını gören N'kisi'nin, ''Şempanzen var mı?'' diye sorduğunu anlatıyor. N'kisi'nin, kafesinde başaşağı dururken, ''Bu kuşu kameraya çekmeniz lazım'' diye espri yaptığı da tanıkların dilinden düşmüyor.

Cambridge Üniversitesi, Veteriner Fakültesi uzmanlarından Prof. Donald Broom da papağanın yetenekleri karşısında şaşkınlığa uğrayanlardan. Broom, ''hayvanların idrak yeteneklerini inceledikçe, onların ne kadar başarılı olduklarını görüyoruz. Şu ana kadar en büyük aşamayı papağanlar yapmış durumda'' diyor. N'kisi'nin, şu anda hayvanlar alemindeki kelime haznesi en geniş canlı olduğu belirtiliyor.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 28.01.2004
317
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.