Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

87 yıl gizlenen şehit başı

87 yıl gizlenen şehit başı

Bir Anzak askerinin, Çanakkale Savaşı'nda yanında götürüp mumyaladığı bir Türk şehidinin başı 87 yıl sonra ortaya çıktı.

Mumyalanmış kafatasını, I. Dünya Savaşı sırasında Gelibolu'da savaşan Avustralyalı bir askerin torunu evde buldu ve polise teslim etti.

Kafatası daha sonra, Avustralyalı gazilerin teşkilatı Geri Dönen Askerler Birliği'nin Türk bölümü başkanı Ramazan Altıntaş'a ulaştırıldı.

Kadife kaplı bir çam kutuda saklanan başta hala biraz saç, favoriler ve birkaç diş bulunuyor. Şehit başının sol gözün üstünde ve kafatasının arkasında kurşun delikleri var.

Gelibolu'ya getirilebilir

Ramazan Altıntaş, başın kime ait olduğunu belirlemek için adli incelemeler yapılacağını söyledi.

Türk ve Avustralyalı yetkililerin mumyalanmış başı ne yapacaklarına karar vermek için biraraya geleceğini ifade eden Altıntaş, seçeneklerden birinin, başın Gelibolu'daki şehitler mezarlığına gömülmesi, diğerinin de Avustralya'da müzeye bağışlanması olduğunu kaydetti.

Özür dilediler

Avustralya Gaziler Bakanı Danna Vale, Türk toplumuna özürlerini iletti ve ''Umarım olay ilişkilerimizi etkilemez. Çünkü bu doğru yoldan sapmış bir insanın işi'' dedi.

Türk şehidinin kafatasını teslim alan Ramazan Altıntaş, ''Olay bizi çok üzdü'' dedi. 1915 yılındaki Çanakkale Savaşı'nda 250 bin kadar Türk askeri şehit olmuş, bir o kadar da İngiliz ve Anzak askeri ölmüştü.
Yayın tarihi: 03.05.2002
356
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.