Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

81 yaşında bir rekortmen

81 yaşında bir rekortmen

55 yıl önce ABD'ye yerleşen Naci Yıldız, 81 yaşında ilk kez milli formayı giydi ve 200 metrede Balkan rekoru kırdı.

Atletizme 1940'ta Kabataş Lisesi'nde başlayan Naci Yıldız, tıp fakültesindeyken koptuğu spora, yıllar sonra dönmüş. ABD'de 200'e yakın madalya kazanan atlet, Türkiye'de geçen ay düzenlenen 4. Balkan Yaşlılar Atletizm Şampiyonası'nda ilk kez Türk milli formasını giydi.

Yıllardır ABD'de kulak-burun-boğaz uzmanı olarak çalışan Yıldız, evli ve iki çocuk babası. Yıldız ve eşi Füsun, Connecticut eyaletinde yaşıyor. Naci Yıldız, güne orman koşusuyla başlıyor.

Jimnastik, ağırlık ve pist koşularına yazları evinin kenarındaki gölde iki kilometrelik yüzme ekleniyor. Yıldız, "Hayatta kaldıkça yaş ve iş bitmez. Yaşlı insanlar spor yapmaktan çekinmesin. Günde 30-45 dakika salonda, bahçede spor yapabilirler. 3-6 ay sonra neticeleri görecekler" dedi.

Halen üniversitede sanat tarihi eğitimini bitirmeye çalışan emekli doktorun kurduğu Türk sanat müziği korosu, yılda birkaç kez ABD'de turneye çıkıyor. Gelir, Türkiye'de sekiz yıllık eğitime katkı için kullanılıyor.
Yayın tarihi: 12.10.2004
254
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.