Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

80'lerin sembolü öldü

80'lerin sembolü öldü

1980'lerin marşı haline gelen ve nerede bir 80'ler partisi düzenlense mutlaka çalınan 'Self Control' şarkısının sahibi Laura Branigan yaşama veda etti

Laura Branigan'ın menajeri John Bowers, 47 yaşındaki sanatçının perşembe günü evinde uyurken öldüğünü söyledi. Branigan'ın resmi İnternet sitesinde sanatçının ölüm nedeni olarak beyin anevrizması gösterildi. Laura Branigan, belki hiçbir zaman Madonna gibi bir pop ikonu olamamıştı ama 1980'li yıllar denince ilk akla gelen isimlerden biriydi.

1986'da TRT 2'nin açılışı için Türkiye'ye de gelen Branigan, 1982'de kendisini üne kavuşturan 'Gloria' şarkısıyla platin plak almıştı. Şarkı 36 hafta pop listelerinin ilk sırasında yer almıştı. 'CHIPS' gibi bazı televizyon dizileriyle 'Mugsy's Girls' ve 'Backstage' filmlerinde oynayan Branigan, aralarında 'Solitaire', 'Self Control' ve 'How Am I Supposed to Live Without You'nun da bulunduğu yedi albüm çıkarmıştı. Branigan'ın şarkıları 'Flashdance' ve 'Ghostbusters' (Hayalet Avcıları) gibi yine 1980'lere damgasını vuran filmlerde kullanılmıştı.

Cohen'e vokalistlik yapmıştı
Çocukluğu New York'un Brewster bölgesinde geçen Laura Branigan, 3 Temmuz 1957' de doğmuştu. Manhattan'daki Dramatik Sanatlar Akademisi'nde eğitim alan Branigan 1970'li yılların sonunda Kanadalı şarkıcı ve söz yazarı Leonard Cohen'in vokalisti olarak Avrupa turnesine çıktı, 1982 yılında ise Atlantik Plak'la ilk anlaşmasını imzaladı.

Kitlelerin ilgisini, 1980'li yıllardaki başarısından sonra 1990'lı yıllarda kaybetmeye başlayan Branigan, 'Sahil Güvenlik' dizisinin jenerik müziği için dizinin baş erkek oyuncusu David Hasselhoff ile 1994 yılında 'I Believe' parçasını seslendirdi. Branigan 1995 yılında 'Best of Branigan' albümünü çıkardı.

Kocası Lawrence Kruteck'in 1996 yılında ölmesinden sonra sanat dünyasından elini ayağını çeken Branigan, 2001 yılında yeniden sahnelere döndü ve 2002 yılında Janes Joplin'in 'Love' adlı müzikalinde rol aldı. Çocuğu olmayan ve ailesiyle yaşayan Branigan'ın cenaze töreninin bugün yapılacak.
(Radikal)
Yayın tarihi: 30.08.2004
534
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.