Magazin

80'inde bile egzersiz yapılmalı

80'inde bile egzersiz yapılmalı

Egzersize başlamak için çok geç kaldım diye düşünmeyin. Amerikalı doktorlar, 80 yaşında yapılan egzersizin bile sağlığa yararlı olduğunu belirterek, her yaşta insanın sağlık için hareket etmesi gerektiğini söylüyor.

Michigan'da yapılan bir araştırma, 80'li yaşlarını süren kişilerin haftada iki kez yapılan egzersizle daha sağlıklı hale geldiğini kanıtladı.

Amerikan Geriatri Birliği Dergisi'nde yayınlanan haberde, hareketsizliğe alışmış, sürekli oturan 22 yaşlının, haftada iki kez 20 dakika egzersiz bisikleti kullandıkları bir programa başladıklarını ve sağlıklarında olumlu değişimler gözlendiği belirtildi.

Koroner kalp rahatsızlığı ve romatizma gibi hastalıkları bulunan bu kişilerin sağlık durumlarında 6 ay sonunda ''çok olumlu'' gelişmeler kaydedildiğini belirten doktorlar, bu değişimi egzersiz sırasında oksijen alımının üst seviyeye çıkmasına bağlıyor.
Yayın tarihi: 26.12.2002
204
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.