Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

77 yıldır alternatif kalan ödül

77 yıldır alternatif kalan ödül

Fransız gazeteciler Goncourt'u 77 yıldır alternatif bir ödülle eleştiriyor. Theophraste Renaudot ödülünü, tutucu edebiyatçıların görmezden geldiği Perec, Celine gibi önemli yazarlar almıştı.

Fransız kitap meraklılarının çoğu, Goncourt Akademisi Edebiyat Ödülü'nü kimin alacağını merak ede dursun, bir grup edebiyat meraklısı en çok 'Theophraste Renaudot'nun sonucunu merak ediyor. Tıpkı Goncourt Edebiyat Ödülü gi-bi ilk tur adaylarını geçtiğimiz günlerde açıklayan Renaudot Ödülü'nü kazanan, yine Goncourt'la aynı gün 3 Ekim'de belli olacak. Çünkü bu ödül, Goncourt'a alternatif olarak veriliyor. Düzenleyenler de gazeteciler.

Drouant Restaurant'ında, yani Goncourt Ödülü'yle aynı yer ve günde açıklanan Renaudot Ödülü'nün tarihi 1925 yılına kadar uzanıyor. 1903 yılından beri Goncourt sonuçlarının açıklandığı Drouant Restaurant'ında bekleşen gazeteci grubu 1925'te komşu restoran La Fontaine Gaillon'a yemeğe gidiyor. Orada Gaston Picard'ın önerisiyle kendileri de bir
ödül verme kararı alıyorlar. Bu ödüle de 17. yüzyılda yaşamış, Fransa'nın ilk gazetecesi kabul edilen Theophraste Renaudot'nun adını veriyorlar.

1925 yılında Goncourt Ödülü'nün biçimsel açıdan bir taklidi olarak ortaya çıkan Teophraste Renaudot Ödülü, zaman içinde Fransa'nın saygın edebiyat ödüllerinden biri haline geldi. 1926 yılından bu yana her sonbahar sahiplerini bulan ödül, ünlü ve çok okunan yazarlara verilen Goncourt'a bir cevap olarak algılanıyor. Renaudot'yu alan yazarlar genellikle tutucu edebiyatçıların görmezden geldiği, farklı arayışlar içindeki isimler. 77 yıl içinde ödülü alanlar arasında Türkiye'de de çok sevilen Louis Ferdinand Celine (1932), Louis Aragon (1936), Georges Perec (1965), Michel Del Castillo (1981), Ahmadou Kourouma (2000) gibi isimler de var.
(Radikal)
Yayın tarihi: 14.09.2003
217
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.