Magazin

75. yılında Oscar rehberi

75. yılında Oscar rehberi

Bu yılın Oscar ödülleri sabaha karşı dağıtılacak. Adayları şimdiden zihninize kaydetmiş olabilirsiniz. Peki, Nicole Kidman'ın adaylığının neden tartışma yarattığını biliyor musunuz? Ya da "Yüzüklerin Efendisi"nin şanssızlığı nedir? İşte bu yılki Oscar'lar için alternatif bir rehber...

İlgili Haberler:
Adaylar spot ışığında...

Türkiye saatiyle yarın sabaha karşı 75. Akademi Ödülleri sahiplerini bulacak. Steve Martin'in sunuculuğunu üstlendiği tören, savaş çıkmasına rağmen planlandığı gibi yapılacak. Amerikan sinema endüstrisi "Gösteri devam etmeli" ilkesini bozmayacak.

Oscar yarışı bu yıl her zamankinden daha heyecanlı geçti. "Chicago", "New York Çeteleri" ve "Saatler" oyuncu sayısıyla adaylıklarda farkı yakalarken "Piyanist" en üst kategorilerde onların gerisinde kalmadı. Böylece ortaya çok çekişmeli bir tablo çıktı. Miramax şirketinin hem yapımcı hem dağıtımcı sıfatıyla her halükarda kazançlı çıkacak olması bile heyecanı yatıştırmadı. Meryl Streep'in 13'üncü, Jack Nicholson'ın da 12'nci kez aday gösterilip rekor kırmaları, Julianne Moore'un çifte adaylığı tuz biber oldu.

30 yıl öncesine dönüş
Her ikisi de Miramax'ın özbeöz evladı olan 13 dalda Oscar adayı "Chicago" ile 10 dalda Oscar adayı "New York Çeteleri" arasında 30 yıl öncesini anımsatan ilginç bir durum oluştu. 1973 yılında yine Bob Fosse'un yaratıcısı olduğu "Kabare" müzikali 10 dalda aday gösterildiği Oscar'lardan sekizini kazanmış ama En İyi Film dalındaki ödülü, New York'lu usta Francis Ford Coppola'nın mafya destanı "Baba"ya kaptırmıştı.

Yılın adaylarına şöyle bir baktığımızda oldukça ilginç bir manzarayla karşılaşıyoruz. Uykunuzdan fedakarlık edip NTV'deki yayını izleyecekseniz hazırlıklı olmanızda fayda var.

Oscar'ın dertlileri
• Martin Scorsese, Time dergisine verdiği söyleşide "New York Çeteleri"nin promosyonu uğruna hiç hoşlanmadığı halde halkla ilişkiler çalışması yapmaktan ve "ne kadar PR o kadar ödül" mantığından yakındı.
• Meryl Streep de Scorsese ile aynı fikirde "Umarım emek kendi başına değerlendirilir. Ama tıpkı politikadaki gibi paranın kazanacağından korkuyorum" diyor.

Oscar'ın sansürlüleri
• Savaş karşıtı tavırlarını açıkça ortaya koyan Martin Sheen'den Vanessa Redgrave'e birçok ünlü oyuncuya Oscar gecesi için davetiye gönderilmedi.
• "8 Mil" için yazdığı "Lose Yourself" ile En İyi Özgün Şarkı dalında aday olan Eminem'den şarkı sözlerini sansür etmesi ve konuşurken ağzından çıkana dikkat etmesi istenince yıldız geceye katılmaktan vazgeçti.

Oscar'ın şanslıları
• Oscar'a aday gösterilen ve törene davet edilen herkes! Çünkü içinde Godiva çikolataları, A.T. Cross kalemleri, Sebastian'ın saç ürünleri, Jean Patou'dan Enjoy parfümü, Sjal marka cilt nemlendiricileri bulunan Dooney&Bourke marka pastel renkli birer deri çanta alacaklar.
• Adayların alacağı hediyeler arasında ise altı aylık bedava servis dahil yeni Motorola telefon bile var.

Oscar'ın sürprizleri
• "Kalbinin Sesini Dinle" gişe hasılatının yüksekliğiyle bütün dünyayı şaşırttı ama yazarı ve başrol oyuncusu Nia Vardalos'un Özgün Senaryo dalındaki Oscar adaylığı tam bir sürpriz oldu.
• Aynı dalda iki İspanyolca metnin birden ("Konuş Onunla" ve "Anneni de") aday olması ise tarihe geçecek bir sürpriz. 1976'dan beri (Fransızca "Kuzen, Kuzin" ve İtalyanca "Yedi Güzeller") ilk kez İngilizce olmayan iki metin aday gösteriliyor.

Oscar'ın tartışmaları
• Nicole Kidman'ın, evli olan Jude Law ile ilişkisinin ödül almasına engel olup olmayacağı basını çok meşgul etti.
• Miramax'ın, ünlü yönetmen Robert Wise'ın bir röportajda yer alan "En İyi Yönetmen Oscar'ı Martin Scorsese'nin hakkı" sözlerini basın ilanı haline getirmesi Wise dahil herkesin tepkisine neden oldu. Miramax bunun üzerine ilanı geri çekti.

Oscar'ın yalnızları
• Diane Lane, "Sadakatsiz" filminin koca kadrosundan tek Oscar adayı.
• "Piyanist"in başrol oyuncusu Adrien Brody, En İyi Erkek Oyuncu adayları arasında hiç Oscar kazanmamış tek kişi...

Oscar'ın rekortmenleri
• Besteci John Williams 42'nci kez Oscar adayı olup bireysel rekorunu kırmanın onurunu yaşıyor. "Damdaki Kemancı"dan "Yıldız Savaşları"na birçok filmin müziği ile beş kez de ödülü alan ünlü besteci bu yıl "Sıkıysa Yakala" ile aday.
• Walt Disney şirketi ise 64 kez adaylık, 26 kez de ödül alarak Oscar'ın bütün zamanlar ve dallardaki rekortmeni.
Yayın tarihi: 23.03.2003
569
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.