Magazin

70 yaşına girdi ama modası hiç geçmedi

70 yaşına girdi ama modası hiç geçmedi

'Mini' eteğin mucidi olan Britanyalı Mary Quant dün 70 yaşına girerken, yarattığı moda hiç yaşlanmadı.

Mary Qaunt henüz 20'li yaşlarını sürerken eşiyle birlikte Chealsea'de ilk butiğini açtı. Ancak sattığı kıyafetlerden hoşlanmayan genç kadın, kıyafetleri kendisi tasarlamaya başladı. Quant'ın kıyafetleri arasında bir model vardı ki ona dünya çapında ün kazandırdı, mini etek...

1960'ların başında yaratılan mini etek, moda dünyasında 'bomba etkisi' yarattı. Vogue dergisi ilk defa 1962 yılında mini eteği tanıttı. Mini etek kısa zamanda tüm dünyaya yayıldı ve kadınların özgürlüğünün sembolü haline geldi. Her sınıftan mini etek giymeye başladı.

Quant, "Mini etekle Chanel ve Dior'un koyduğu kuralları yıktım" diyor: "O günün havasını yakaladım. Mini etek 60'lardaki hayat tarzına, müziğe, espresso barlara ve jazz club'lara bütünüyle uydu."

Kıyafetler pahalı değildi
60'lı yılların sonuna gelindiğinde ise Quant'a göre daha tutucu olan Christian Dior ve Yves Saint Laurent gibi ünlü modaevleri de mini eteği daha fazla görmemezlikten gelemedi. Böylece mini etek Vatikan'ın tüm 'ahlaksız' yakıştırmalarına karşın resmen kabul gördü. Pazarlama stratejisi de iyiydi, kıyafetler pahalı değildi: "Moda snob olmaktan çıktı. Mağazalarda sekreterlerle asiller aynı kıyafetler için kavga etti." Dünyanın çeşitli kentlerinde mağazalar açan Quant ürünleri çıkardı, moda üzerine birçok kitap yazdı, 70'inde de giysi tasarlamayı sürdürüyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 12.02.2004
285
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.