Magazin

7 saniyede bir çocuk açlıktan ölüyor

7 saniyede bir çocuk açlıktan ölüyor

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Gıda Hakkı Özel Raportörü Jean Ziegler, dünyada her 7 saniyede bir 10 yaşından küçük bir çocuğun açlıktan öldüğünü açıkladı.

Ziegler, Dünya Gıda Günü arifesinde düzenlediği basın toplantısında, "Her 7 saniyede bir dünyanın bir yerlerinde doğrudan ya da dolaylı olarak açlıktan bir çocuk hayatını kaybediyor. Dünyada her gün 100 bin kişi açlığa ya da açlığa bağlı rahatsızlıklara yenik düşüyor ve her 4 dakikada bir A vitamini eksikliği yüzünden birileri kör oluyor" dedi.

BM'nin üçüncü yıllık raporunu sunan Ziegler, 2002´de yeterli beslenemeyenlerin sayısının 840 milyona ulaştığını, bu sayının 2001'de 815 milyon olduğunu hatırlattı ve "Uluslararası toplumun 2015´e kadar açlık çeken kişilerin sayısını yarıya indirme hedefi tutturulamayacak.Bu durum saçma bir durum: FAO dünyanın 12 milyar kişiyi sorunsuz besleyebileceğini söylüyor, oysa dünya nüfusu 6.2 milyar" diye konuştu. Ziegler çok uluslu şirketleri ve özel sermayeyi ayıpladığı konuşmasında, "Açlıktan ölmüş bir çocuk dünya düzeni tarafından öldürülmüştür" ifadesini kullandı.
Yayın tarihi: 15.10.2003
375
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.