Magazin

600 kiloluk dev omlet

600 kiloluk dev omlet

Fransa'nın Uzes kentinde düzenlenen mantar festivalinde, dünyanın en pahalı mantarı olan trüften 600 kilo ağırlığında dev bir omlet imal edildi.

Kara elmas olarak da adlandırılan trüf ile binlerce euro tutarında ve 3 metre 70 santimetre boyutunda dev bir omlet yapıldı. Fransa'da geçen yaz yaşanan aşırı sıcaklar nedeniyle kilosu 1000 euroya kadar yükselen mantardan 3.5 kilo kullanılarak 3280 yumurta, 3 kilo tereyağı ve 6 litre sıvıyağ ile pişirilen omlet, "Frejus Omlet Derneği" yönetiminde pişirildi.

Bin parçaya bölündü
Açık havada ve izleyicilerin gözleri önünde büyük bir ocağın üzerinde bir kaç dakikada hazırlanan omletin çapı 3 metre 70 santimetre, ağırlığı da 600 kilo olarak belirlendi. Omlet piştikten sonra bin parçaya bölündü ve her bir parçası ziyaretçilere 10 euro karşılığında satıldı.

Dernek başkanı Claude Rosso, "Dev omlet, trüf mantarını tüketiciye tanıtmak için yapılan ve cüzdanı çok zorlamayan bir dernek etkinliğidir" şeklinde konuştu. Uzes güney Fransa'nın trüf başkenti olarak kabul ediliyor.

Yerin altında bulunuyor
Trüf mantarı, ormanlık ve nemli bölgelerde yerin altında bulunuyor. Mantar, ancak bu konuda iyi eğitilmiş köpeklerin yardımıyla günışığına çıkartılabiliyor. Az yetişmesi, zor bulunması ve lezzeti nedeniyle de çok pahalı fiyatlara satılıyor. Trüf bulmak Fransa'da avcılık gibi bir hobi olarak kabul ediliyor. Trüf avcılığına meraklı ünlüler arasında Gerard Depardieu başı çekiyor.
e-kolay Haber
Yayın tarihi: 19.01.2004
562
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.