Magazin

58 yaşında ilk Türk anne

58 yaşında ilk Türk anne

Münevver ve Hasan Yavuz çifti, 3.5 kilogram ağırlığında, 51.5 santim boyunda, sezaryenle dünyaya gelen oğulları Sarp Sanver'le ileri yaşlarda anne-baba olmanın mutluluğunu yaşıyorlar.

Kimya Mühendisi Münevver ile mimar Hasan Yavuz, 17 yıl önce yaşamlarını birleştirdi. Aslında niyetleri hemen çocuk sahibi olmaktı. Bir bebeklerini gebeliğin sekizinci ayında kaybettiler.

Nedeni anlaşılamayan 3-4 düşükleri daha oldu. Denemeleri sonuç vermeyince, doktor doktor gezmeye başladılar. Bazı doktorlar, annenin ileri yaşı nedeniyle tedaviyi reddetti. Nihayet Kıbrıs Yaşam Hastanesi Ortadoğu ve Balkanlar Tüp Bebek Merkezi'nde yapılan ikinci tüp bebek denemesinde (mikroenjeksiyon yöntemi) gebelik elde ettiler.

Sabır ve disiplin
Hamilelik günlerini anlatan Münevver Yavuz, "13 kilo aldım. Sabırlı, disiplinli ve kararlı davrandım" dedi. Baba Hasan Yavuz ise, "Biz örnek bir çiftiz. Bu yaşta da evlat sahibi olunur. Doktorumuzun samimiyetine ve inancına güvendik" diye konuştu.

Anne Münevver Yavuz, "Emekliliğimde şuram ağrıyor, buram ağrıyor deyip yaşlılık psikolojisine girmektense, bebeğimle yeniden hayatı keşfetmek istiyorum. Tıp, anne olmak isteyen kadınlara yeni seçenekler sunuyor. İster menopoza girin, ister 60 yaşına... Anne olabilirsiniz. Yeter ki isteyin" dedi.

Dünya rekoru 67 yaşında anne olan Iliescu'nun
Dünyanın en geç doğum yapan annesi unvanını Romanyalı emekli profesör Adriana Iliescu taşıyor. Iliescu, 9 yıl hormon tedavisi gördükten sonra 67 yaşında geçen ocak ayında anne olmuştu. Daha önce de İtalya'da 58 yaşında bir ve 65 yaşındaki bir öğretmen ilk kez anne olarak bu unvanı bir süre taşımışlardı.

Münevver Hanım, en yaşlı anne olan Türk
Münevver Yavuz'un doktoru Kıbrıs Yaşam Hastanesi Ortadoğu ve Balkanlar Tüp Bebek Merkezi Direktörü Op. Dr. Halil İbrahim Tekin şunları söyledi: "Türkiye'nin ileri yaş annelik rekoru Münevver Hanım'da. Tıp, anne olmak isteyen her kadına tedavi seçenekleri sunuyor. Kadın istediği yaşta anne olabilir. Benim 50 yaşın üzerinde doğum yapan 51 hastam var. İkiz gebeliklerde bile sorun yaşamadılar. Üremeye yardımcı tedavi yöntemleri çok gelişti. Gelişmiş ülkelerde, kadının yaşı, medeni durumu, sağlık durumu anne olmasına engel değil. Kadın menopozdan sonra da, AIDS'li bile olsa, tek başına da yaşasa, bebek sahibi olmak istiyorsa, olabilmelidir. Anne olmak her kadının en doğal hakkı.'
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 10.07.2005
663
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.