Magazin

57 yaşında ikiz bebek annesi

57 yaşında ikiz bebek annesi

'Tüp bebek', bu kez de 57 yaşındaki Gülfidan Doğan ile 62 yaşındaki eşine mutluluk yaşattı.

Türkiye'nin en geç anne olan ikinci ismi, 57 yaşındaki Gülfidan Doğan oldu. Yüksek tansiyon hastası olmasına rağmen tüp bebek yöntemiyle ikiz annesi olan Gülfidan Doğan ile 62 yaşındaki eşi Nami Doğan mutluluktan uçuyor...

İkiz bebekler Derya ile Buket, ikinci bahar aşkının ürünleri... Nami Doğan, astsubaylıktan malulen emekliye ayrıldıktan sonra yerleştiği Antalya'da Gülfidan Bitlisli'ye âşık oldu. 1991 yılında evlenen çiftin en büyük hayali bebek sahibi olabilmekti.

Gülfidan Doğan, 1992 ve 1993 yılında iki kez düşük yaptı. Doktor doktor gezmeye başladılar. Bazı doktorlar, annenin ileri yaşı nedeniyle tedaviyi reddetti. Gülfidan Doğan daha sonra İstanbul'a gelerek Dr. Pakize İ. Tarzi Hastanesi'nden jinekolog Dr. Halil İbrahim Tekin'e muayene oldu ve tüp bebek denemesine karar verildi.

Embriyon transfer işlemi Kıbrıs'ta yapılırken, Doğan ilk tüp bebek denemesinde gebe kaldı. Hamileliği sırasında sürekli doktor kontrolünde bulunan Gülfidan Doğan, 22 Aralık'ta Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 1810 ve 1920 gram ağırlığında ikiz kız bebek dünyaya getirdi. Nami Doğan, mutluluğunu "62 yaşımda baba oldum. Muhteşem bir duygu. Çocukları-mın sağlıklı büyümesi en büyük arzum" diye anlattı.

Tansiyon hastası olmasına rağmen bu tedaviye başlayan Gülfidan Doğan ise "Çok mutluyum. Anne olmak her kadının hakkı. Ben 57 yaşında bunu tadabildim" diye konuştu.

Dünyanın en yaşlı annesi, tüp bebek yöntemiyle bebek sahibi olan 67 yaşındaki Romanyalı Adriana Iliescu. Türkiye'nin en ileri yaşta doğum yapan annesi unvanı ise yine aynı yöntemle bebelik özlemini dindiren 58 yaşındaki kimya mühendisi Münevver Yavuz'da bulunuyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 06.01.2006
288
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.