Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

500 bin Fransız "Fujian"

500 bin Fransız "Fujian"

İsmini Çin'in bir bölgesinden alan Fujian gribi, Avrupa ve ABD'de paniğe yol açtı. Fransa'da 500 bin olan hasta sayısı hafta sonu 2 milyona çıkacak!

Grip salgını, hem ABD hem Avrupa kıtasında kapıyı erken çalarken, Fujian virüsü korkutuyor. Ülkedeki grip salgını nedeniyle paniğe kapılan Fransızlar hastanelere akın etti. Ancak birçok uzmana göre Fujian gribi abartılıyor.
İsmini Çin'in güneyindeki bir bölge olan Fujian'dan alan Fujian gribi, Fransızları telaşlandırdı. 500 bin kişiyi etkileyen virüs nedeniyle başkent Paris'teki hastanelerde yer kalmadı. Yazın yaklaşık 15 bin kişinin ölümüne neden olan aşırı sıcak dalgasında olduğu gibi sağlık personeli ara vermeksizin çalışıyor. Yetkililer talebi karşılayabilmek için acil durum planı hazırladı. Ancak uzmanlar, Fujian gribinin çok ağır bir hastalık olmadığına, bu gribe yakalananların sadece yüzde 0.5'inin hastanede tedavi görmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Çocuğunu kapan hastanede
Griple aynı zamanda başgösterip iki çocuğu öldüren bronşit salgını yüzünden ailelerin hassas davrandıkları ve en ufak grip belirtisinde soluğu hastanelerde aldıkları belirtiliyor. Sağlık Bakanlığı yetkililerine göre Fujian gribinin hafta sonu zirve noktasına ulaşarak 2 milyon kişiyi etkilemesi, ardından gerilemeye geçmesi bekleniyor. Britanya da griple boğuşuyor. Yedi çocuğun gripten öldüğünü belirten Britanyalı yetkililer, ancak bu sayının bir felaket sayılamayacağını söylüyor. ABD'de de on binlerce kişinin bu gripten etkilendiği sanılıyor. İspanya'da ise bu kış önceki yıllardan 20 kat fazla insanın grip olduğu belirtiliyor. Gribin bu yıl her zamankinden daha erken gelmesi, aşının Fujian'dan yeterince korumaması, 1918 ve 1919 yıllarında görülen öldürücü İspanyol gribine benzer bir salgın olabileceği korkusu yarattı.
(Radikal)
Yayın tarihi: 05.12.2003
362
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.