Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

50 milyon çocuğun adı yok

50 milyon çocuğun adı yok

2000 yılında 50 milyonu aşkın yeni doğan çocuk bir kimliğe, kabul edilen bir isme ve vatandaşlığa sahip olamadı.

UNICEF, hazırladığı 2003 Raporu ile Dünya çocuklarının durumunu gözler önüne serdi.Doğumda, nüfusa kaydedilmeyen çocuklar bir kimliğe, kabul edilen bir isme ve vatandaşlığa sahip olamıyor. Rapora göre, 2000 yılında 50 milyonu aşkın yeni doğan çocuğun nüfus kaydı yapılmazken bu sayının bütün dünyadaki doğumların yüzde 41'ini oluşturduğuna dikkat çekildi.

Sahra Güneyi Afrika'da çocukların %71'i, Güney Asya'da %56'sı, gelişmekte olan ülkelerin bulunduğu diğer bölgelerde ise %16'sının doğum kaydı bulunmuyor.

120 MİLYON ÇOCUK OKUL YÜZÜ GÖRMÜYOR
İlkokul çağında olan 120 milyon çocuk okula gidemiyor ve bunların yüzde 53'ünü kız çocukları oluşturuyor.5 yaşından küçük milyonlarca çocuğun her yıl kolaylıkla önlenebilecek hastalıklar yüzünden öldüğü belirtilen raporda, temel nedeni yoksulluk olmak üzere gelişmekte olan ülkelerde yaşayan 150 milyon çocuğun düşük kilolu olduğu, bu durumun ölüm riskini artırdığı, zihinsel ve fiziksel gelişmeyi de engellediği kaydedildi.

SAVALAR 2 MİLYON ÇOCUĞUN CANINA MAL OLDU
1990'dan bu yana savaşlar yüzünden 2 milyonu aşkın çocuk ölürken, 6 milyonu aşkın çocuk ise yaralandı.
(ANKA)
310
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.