Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

50 bin kişi sigara bıraktı

50 bin kişi sigara bıraktı

Dünya Sağlık Örgütü önderliğinde 98 ülkede eş zamanlı devam eden "Bırak-Kazan 2002 Uluslararası Ödüllü Sigarayı Bırakma Kampanyası"na bugüne kadar ülke genelinde 50 bin başvuru yapıldı.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Tahir Soydal, bunun dünyada şimdiye kadar gerçekleştirilen en geniş kapsamlı sigarayı bırakma kampanyası olduğuna dikkat çekerek, "Bu dünya çapında bir milyon sigara bağımlısının 2-29 Mayıs tarihleri arasında sigarayı bırakmasını hedefleyen bir kampanyadır" dedi.

Türkiye'de genelinde 18 yaş üzeri nüfusun 13 milyonunun sigara içtiğinin tahmin edildiğini belirten Soydal, "2002 yılı Bırak-Kazan Kampanyası'nda ülkemiz için belirlenen hedef yüzde 2 katılım, yani 260bin kişi. Türkiye genelinde şu ana kadar 50 bin kişi başvurdu. Yüzbini aşacağımıza inanıyoruz" diye konuştu.

Türkiye genelinde 2 Nisan'da başlatılan kampanyaya en az bir yıldır sigara içen, 18 yaşını doldurmuş herkesin katılabileceğini kaydeden Soydal, isteyenlerin 2 Mayıs'a kadar hastane, sağlık ocağı ve ülke genelinde 400 yakın standdan alacakları formları doldurup, teslim etmeleri gerektiğini söyledi.

Soydal, "Katılımcıların yapmaları gereken tek şey, 2-29 Mayıs tarihleri arasında sigara içmemeleri. Daha sonra katılımcılar arasındanoter huzurunda kura çekilecek. Kuradan hemen sonra kazanan kişiyle temasa geçilip, sigara içip içmediği şahitlerce ve kimyasal analizlerle teyit edilecek. İdrarda test yapılarak, bırakıp bırakmadığı kontrol edilecek" diye konuştu.

Kurayı kazanan ve dört hafta süreyle sigara içmediği saptanan kişinin Türkiye Ödülü olan 4 milyar lirayı alacağını anlatan Soydal, aynı zamanda 2 bin 500 dolarlık Avrupa, 10 bin dolarlık da Uluslararası Büyük Ödül kurasına katılmaya hak kazanacağını ifade etti.

YILDA 4 MİLYON KİŞİ ÖLÜYOR

Ödüllü sigara bırakma kampanyalarının çok sayıda bağımlının sigarayı bırakmasına yardımcı olduğuna dikkat çeken Tahir Soydal, "Sigarayı bir ay süreyle bırakan kişilerin yüzde 25'i bir daha sigaraiçmiyor" dedi.

Halen dünya genelinde yılda 4 milyon kişinin sigara nedeniyle öldüğünü ve bunun önümüzdeki 25 yılda 10 milyona yükseleceğini vurgulayan Soydal, "Türkiye'de halen yılda yaklaşık 100 binkişi sigara nedeniyle zamansız ölmekte" diye konuştu.

ÜRKÜTEN ARAŞTIRMA

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü'nün ''Öğrenciler Arasında Sigara Alışkanlığı'' ile ilgili yaptığı araştırma, çarpıcı ve üzücü sonuçlar ortaya çıkardı.

Araştırmayla, ilköğretim ve lise çağındaki her 5 öğrenciden birinin sigara içtiği, ilköğretim 6. sınıfta bile azımsanmayacak sayıda çocuğun sigara kullandığı, lise son sınıf öğrencilerinin yarısının sigara tiryakisi olduğu saptandı.

İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı Şubesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi sınırlarındaki ilköğretim okullarının 6-8. sınıfları ile liselerde öğrenim gören 1342 öğrenci üzerinde "sigara kullanım yaygınlığını saptamak" amacıyla bir araştırma yaptı.

Toplam 56 okuldan 1412 öğrencinin katıldığı araştırmada, öğrenciler arasında sigarayı bir kez deneme oranının yüzde 38.9, halen sigara içen öğrencilerin oranının yüzde 21.3 olduğu belirlendi. Bu sayının her 5 öğrenciden birinin sigara içtiğini gösterdiğine dikkat çekildi.

Araştırmada, sigara kullanan erkek öğrencilerin sayısının kızların 2.3 katı olduğu saptandı. İlköğretim 6. sınıfta okuyan her 100 öğrenciden 4'ünün sigara içtiği, lise 1. sınıfta bu rakamın yüzde 24'e, lise son sınıfta ise yüzde 48.6'ya çıktığı görüldü.

Araştırmaya katılan öğrencilerden sigara kullananların yarısından fazlası her gün sigara içtiğini belirtirken, öğrencilerin yüzde 40.7'si günlük içtiği sigara sayısının 1-5 adetle sınırlı kaldığını dile getirdi. Ancak 3 öğrenciden biri günde 6-10 adet, 5 öğrenciden biri de günde 11-20 adet sigara içtiğini belirtti.

Öğrencilerin, içtikleri sigaranın türüyle ilgili soruya verdikleri yanıtlardan yabancı filtrelilerin yüzde 58.2 ile en çok tercih edilen sigara olduğu, yerli filtreli sigaraların ise yüzde 22.4 ile ikinci sırada yer aldığı görüldü.

7 YAŞINDA SİGARAYLA TANIŞANLAR VAR

Araştırmaya katılan sigara tiryakisi öğrencilerin yüzde 35'i sigaraya 14-15 yaşında başladığını ifade ederken, gençlerin yüzde 16.5'i sigarayla 7 ila 11 yaş arasında tanıştıklarını bildirdi.

"Sigaraya başlama nedeni" ile ilgili sorulara verilen yanıtlarda, yüzde 55.1 oranla ''arkadaş etkisi''nin ön plana çıktığı görüldü.

Gençlerin birden fazla seçenek işaretlediği bu soruda, merak ve özentinin de sigaraya başlamada etkili olduğu gözlendi. Öğrencilerin büyük bölümü, sigaraya başlamalarında, okul ya da aile sorunları ve yalnızlığın etkisinin fazla olduğunu kaydetti.

Araştırma sigara içen öğrencilerin yüzde 70.9'unun ailesinde sigara kullanan bir ya da birden fazla kişi olduğunu, özellikle anne ve kardeşin sigaraya başlamada "kötü örnek" olduğunu, annesi, babasıve kardeşi sigara kullanan gençlerin yüzde 55'inin sigara içtiğini ortaya çıkardı.

İÇENLER SİGARANIN ZARARININ FARKINDA

Araştırmada sorulan "sigaranın zararları" ile ilgili sorulara yanıt veren sigara tiryakisi gençler, sigara içmenin sağlığa zararlı olduğu konusunda görüş birliği taşıyorlar.

Öğrencilerin yüzde 96'sı ^"sigara zararlı" derken, sigaranın zararı olmadığını savunan öğrencilerin oranı yüzde 1'de kalıyor.

Sigara içen öğrencilerin yüzde 83'ü, sigaranın ömrü kısalttığına, yüzde 84'ü sigaranın akciğer kanserinin en önemli nedeni olduğuna, yüzde 99'u da sigara dumanı olan bir ortamın bebekler ve çocuklar için zararı bulunduğuna inanıyor.
Yayın tarihi: 27.04.2002
184
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.