Magazin

50 bin dolar verin yoksa tavşan ölür

50 bin dolar verin yoksa tavşan ölür

Uyanık bir Britanyalı, sitesinde sevimli bir tavşanın fotoğrafını yayımlayıp, '50 bin dolar bağış yapmazsanız 30 Haziran'da keseceğim' diyor.

Tavşan Toby'yi kurtarın! Britanya'da bir adam, tavşanını kesip yememenin karşılığında 50 bin dolar istiyor. İnternet'te 'SaveToby.com adresli bir site açan ve ismini açıklamayan adam, 30 Haziran'a kadar bu para eline geçmezse, kendisinin de çok sevdiğini söylediği Toby'yi kesip tehdidi savuruyor. Sitenin iddiasına göre şimdiye dek Tobby'yi kurtarmak için 20 bin dolar bağışlandı bile.

Sitede beyaz tüylü, masum bakışlı Toby'nin birbirinden sevimli fotoğrafları var. Sahibi tavşanı yaralı bir şekilde yolda bulduğunu, sonra ona bakıp sağlığına kavuşturduğunu söylüyor ve ekliyor: "Maalesef 30 Haziran 2005 günü Toby ölecek. Onu yiyeceğim. Bir kasaba gidip bu sevimli tavşancığı kestirecek, daha sonra bir yaz ziyafeti için hazırlayacağım. Toby'yi yemek istemiyorum, o benim arkadaşım. Sevgi dolu ve harika bir hayvan. Ama sitedeki eşyaların satışı ya da bağış yoluyla elime 50 bin dolar geçmezse bu küçük adamı kurban edeceğim."

Tavşan yemeği tarnifleri
Sitede üzerinde Save Toby (Toby'yi kurtar) yazan tişört gibi eşyalar satılıyor. Hayal gücüne pek yer bırakmayan sitede tavşan yemeği tarifleri de var. Tariflerde içerik şöyle: "Malzemeler bir Toby, zeytinyağı ve safran... Bir adet Toby alın, sonra onu küçük parçalara ayırıp biber ve tuzla harmanlayın..."

Sitede yemek tariflerinin yanı sıra tavşan Toby'yi tencere içinde gösteren ilüstrasyonlar da bulunuyor. Hayvan hakları örgütleri ister blöf ister şantaj olsun, girişimi vahşi ve rahatsız edici bulduklarını söyleyerek kınıyor. Britanya Tavşan Derneği, halka siteye bağış yapmamaları için çağrıda bulundu. Amerika İnsanlık Derneği ve PETA'dan da siteye kınamalar geliyor.

Yemekten vazgeçmedi
ABD'de yayımlanan Washington Post gazetesi, sitenin sahibiyle iletişim kurmuş. Kendisine James denmesini isteyen ancak gerçek adının bu olmadığını söyleyen site sahibi 20'li yaşlarında ve site yüzünden ölüm tehditleri bile aldığını söylüyor. Toby'yi gerçekten yiyip yemeyeceği sorusuna ise "Şüphesiz yiyeceğim" diye yanıt veriyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 28.03.2005
307
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.